PAP/Rynek Zdrowia | 24-02-2020 18:34

WHO: koronawirus "nie wymknął się spod kontroli"

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła w poniedziałek (24 lutego), że jest za wcześnie na to, by mówić o pandemii koronawirusa. - Używanie słowa "pandemia" nie pasuje do faktów - stwierdził podczas konferencji prasowej dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dyrektor generalny WHO: - Używanie słowa "pandemia" nie pasuje do faktów. Fot. archiwum

Przedstawiciele WHO powiedzieli, że koronawirus "nie wymknął się spod kontroli" i "nie powoduje śmierci na szeroką skalę".

- Używanie słowa "pandemia" nie pasuje do faktów - powiedział Tedros. "Musimy się skupić na powstrzymaniu wirusa, przygotowując się do potencjalnej pandemii - dodał.

Dr Mike Ryan, czołowy ekspert WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych, stwierdził, że wysoki odsetek zgonów w wyniku choroby wywoływanej przez koronawirusa w Iranie może wynikać z tego, że wykrywane są tylko ciężkie przypadki. Dodał, że eksperci z WHO przyjadą do Iranu we wtorek.

W poniedziałek irańska agencja ISNA, powołując się na ministerstwo zdrowia, podała, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 12. Potwierdzono 61 przypadków zakażenia.