WHO: komary groźniejsze niż jadowite węże

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2017 09:21

Komary, które roznoszą różne choroby, mogą stanowić dla człowieka większe zagrożenie niż np. jadowity wąż - przekonują eksperci WHO.

WHO: komary groźniejsze niż jadowite węże
Komary rocznie przyczyniają się do śmierci ponad 750 tys. ludzi Fot. Archiwum

Komary rocznie przyczyniają się do śmierci ponad 750 tys. ludzi. Krokodyle i aligatory zabijają około tysiąca osób - informuje Rzeczpospolita.

Według entomologów tegoroczna aura w Polsce sprzyja komarom. Jeśli nadal będzie ciepło i wilgotno, mogą nas dręczyć do października. Osoby planujące wakacje za granicą również muszą się przygotować na spotkanie z nimi.

Zazwyczaj atakują od świtu do południa, a następnie znowu stają się aktywne przed zmierzchem i polują do godz. 21-22, uprzykrzając nam letnie wieczory. W dni pochmurne i wilgotne komary są aktywne cały dzień.  

Ocieplenie klimatu, intensywny rozwój handlu międzynarodowego oraz łatwość i szybkość przemieszczania się ludzi po całym świecie sprawiają, że problem tropikalnych chorób przenoszonych przez te owady zaczyna być obecny także w Europie. W zależności od rodzaju komara owady te przenoszą dengę, żółtą gorączkę, chikungunyę, malarię, japońskie zapalenie mózgu i filariozę limfatyczną.

W  Polsce komary powodują choroby u ludzi wyjątkowo, co jednak nie oznacza, że ta sytuacja - przy geograficznej ekspansji komarów i ich rozprzestrzenianiu się - nie ulegnie zmianie.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum