WHO: jedna dawka szczepionki ochroni przed wirusem nowej grypy?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2009 12:47

- Jedna dawka szczepionki przeciwko wirusowi A/H1N1 powinna dawać wystarczającą ochronę przed nową grypą. Pomoże to powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii - uważa Marie-Paule Kieny, szefowa grupy badawczej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zajmującej się szczepieniami.

– Wszystkie dane, jakie widzieliśmy pokazują, że jedna dawka jest wystarczająca – powiedziała dziennikarzom w Genewie Kieny.

Przedstawicielka WHO oświadczyła też, że opracowane dotychczas szczepionki przeciwko wirusowi A/H1N1 są bardziej wydajne niż się początkowo spodziewano.

– Dostępność szczepionki będzie też większa niż początkowo przypuszczano.

Kieny dodała, że WHO przekaże szczepionki podarowane przez firmy farmaceutyczne i rządy niektórych krajów zachodnich do około 100 państw o niskim i średnim poziomie dochodu. W pierwszej kolejności zaszczepieni mają być pracownicy tamtejszej służby zdrowia, aby zapewnić, że w razie epidemii szpitale i przychodnie pozostaną otwarte. Wysyłanie szczepionek ma się rozpocząć w przyszłym miesiącu.

Po Australii i USA we wrześniu program masowych szczepień przeciwko nowej grypie rozpoczęły Chiny.

W czerwcu WHO oświadczyła, że można mówić o pandemii tzw. świńskiej grypy. Dotychczas z powodu wirusa A/H1N1 zmarło co najmniej 4,5 tys. ludzi na świecie, jednak u większości pacjentów nowa grypa ma łagodny przebieg.

W ubiegłym tygodniu WHO poinformowała, że upłyną lata zanim liczba zarażeń A/H1N1 zacznie spadać. Kiedy wystarczająca liczba ludzi zostanie zaszczepiona, wirus A/H1N1 zacznie się rozprzestrzeniać jak zwykła grypa sezonowa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum