www4.rp.pl/Runek Zdrowia | 31-10-2015 17:06

WHO: gruźlica przyczyną ponad 1 mln zgonów rocznie

To dwie najgroźniejsze choroby świata. Zabijają ponad milion ludzi rocznie każda — alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia.

FOT. Fotolia

Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) sytuacja, w której gruźlica - całkowicie uleczalna choroba - zabija tyle osób rocznie, co nieuleczalna HIV/AIDS jest nie do zaakceptowania. Według statystyk WHO każda z nich pochłania każdego roku ok. 1,1-1,2 mln istnień.

- Gruźlica i HIV konkurują ze sobą o pierwszeństwo na liście najbardziej zabójczych chorób zakaźnych świata - alarmuje dr Mario Raviglione z WHO. Podkreśla też, że najwięcej nowych przypadków gruźlicy notuje się w Chinach, Indiach, Indonezji, Nigerii i Pakistanie.

Według najnowszego raportu WHO dotyczącego gruźlicy (za 2015 rok) śmiertelność z powodu tej choroby udało się jednak ograniczyć o połowę od lat 90. ubiegłego wieku. Liczba nowych infekcji spada w tempie 1,5 proc. rocznie. Podobnie jest z AIDS - śmiertelność spada od połowy ubiegłej dekady - informuje Rzeczpospolita powołując się BBC.

Problem z gruźlicą i HIV/AIDS polega jednak na tym, że choroby te często występują łącznie. Zgony na gruźlicę wpisywane są „po stronie" AIDS, gdyż choroba atakuje organizmy z osłabionym układem odpornościowym.

Więcej: www4.rp.pl