WHO czujna jak zwykle: czy dojdzie do krzyżówki wirusa grypy A i ptasiej?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2009 19:52

Wirus H1N1 ma charakter stabilny i brak oznak, by krzyżował się z wirusem ptasiej grypy - powiedziała w czwartek (25 czerwca) dyrektor Generalna Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Chan.

- Wirus jest bardzo stabilny - powiedziała pani Chan na konferencji prasowej w Moskwie, gdy zapytano ją, czy są oznaki krzyżowania się wirusa H1N1 z innymi wirusami grypy.

- Jak jednak wiemy, wirus grypy jest bardzo nieprzewidywalny i ma ogromny potencjał mutacyjny - zaznaczyła.

Niektórzy przedstawiciele służb zdrowia wyrażali zaniepokojenie ryzykiem skrzyżowania się wirusa H1N1, popularnie nazywanego wirusem świńskiej grypy, z dużo bardziej niebezpiecznym wirusem ptasiej grypy.

Chan powiedziała, że wirusy trzeba ściśle monitorować pod kątem ewentualnych mutacji.

- Powinniśmy się przekonać, jak się zachowają w państwach południowej półkuli, by zobaczyć, czy H1N1 i tradycyjne wirusy sezonowe łączą się ze sobą. Na razie nie stwierdziliśmy żadnych oznak - powiedziała.

- Inną ważną kwestią jest obserwowanie wirusów H1N1 i H5N1, które występują endemicznie w niektórych państwach Azji i Bliskiego Wschodu. Chcielibyśmy się przekonać, czy będą jakieś zmiany - dodała. - Jednakże również w tym przypadku nie wykryliśmy żądnych oznak łączenia się.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum