WHO: codziennie 1 mln nowych zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2019 12:29

Codziennie dochodzi do ok. 1 mln zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową, a w ciągu roku rejestruje się aż 376 mln takich infekcji - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Niepokojące jest, że liczba tych zakażeń nie spada i coraz trudniej je leczyć.

WHO: codziennie 1 mln nowych zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową
Gdy choroba rozwija się bezobjawowo, skutkiem mogą być bardzo poważne powikłania Fot. Archiwum

Według najnowszych danych co roku na świecie zdarza się 376 mln zakażeń wywoływanych przez cztery typy najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak syfilis, rzeżączka, chlamydioza oraz rzęsistkowica pochwowa. Poza rzęsistkowicą są one wywoływane przez bakterie, które są coraz częściej oporne na antybiotyki.

Z danych tych - pochodzących z 2016 r. - wynika, że przynajmniej jedną z tych chorób zarażała się jedna na 25 osób w wieku 15-49 lat, a u niektórych z nich dochodziło do kilku tego rodzaju infekcji. W raporcie WHO podkreślono, że począwszy od 2012 r. nie widać znaczącego spadku liczby takich zakażeń.

Najwięcej zakażeń, bo aż 156 mln rocznie, przypada na rzęsistkowicę wywoływaną przez pasożyt (rzęsistek) bytujący w drogach moczowo-płciowych człowieka. Na drugim miejscu jest chlamydioza (127 mln infekcji rocznie) powodowana przez bakterie chlamydia trachomatis wywołujące stany zapalne narządów rodnych. Za 87 mln zakażeń odpowiedzialna jest rzeżączka, a za 6,3 mln - syfilis.

Infekcje te mogą powodować dolegliwości, takie jak ból podczas oddawania moczu czy krwawienia, które u kobiet występują między kolejnymi miesiączkami. Często jednak - ostrzega WHO - nie pojawiają się żadne objawy, a choroba postępuje w ukryciu. Skutkiem mogą być bardzo poważne powikłania.

Chlamydia i rzeżączka powodują czasami niepłodność, z kolei syfilis wywołuje zaburzenia kardiologiczne i neurologiczne, grozi również poronieniem lub urodzeniem martwego dziecka. Syfilis - jak ocenia WHO - jest głównym powodem utraty ciąży lub dziecka na świecie. Infekcja ta powoduje aż 200 tys. poronień i urodzeń martwego dziecko.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia nawołują do uprawiania bezpiecznego seksu i używania podczas kontaktów seksualnych prezerwatyw. Osoby często zmieniające partnerów seksualnych powinny wykonywać badania wykrywające infekcje przenoszone drogą płciową. Specjaliści przekonują, że dostępność do tych badań powinna być zdecydowanie większa.

Chlamydia, rzeżączkę i syfilis można na ogół skutecznie leczyć antybiotykami, czasami jednak wywołujące je bakterie są oporne na leczenie. Dr Tim Jinks z Wellcome's Drug Resistant Infection Programme ostrzega w wypowiedzi dla "BBC News", że coraz częściej występująca w przypadku rzeżączki oporność na antybiotyki zwiastuje poważniejszy kryzys w terapii najczęściej występujących zakażeń przenoszonych drogą płciową.

Zbigniew Wojtasiński - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum