WHO: co najmniej 11,5 tys. ofiar grypy A

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2009 21:20

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), od czasu pojawienia się wirusa grypy A, zmarło z jego powodu co najmniej 11,5 tys. osób.

WHO: co najmniej 11,5 tys. ofiar grypy A

Do 20 grudnia około 208 krajów i terytoriów zależnych na całym świecie zgłosiło co najmniej 11 516 przypadków zgonów spowodowanych zarażeniem wirusem A/H1N1, potwierdzonych przez laboratoria. To wzrost o około tysiąc przypadków w ciągu tygodnia – informuje WHO.

Wirus nadal rozprzestrzenia się aktywnie na półkuli północnej i proces ten postępuje geograficznie, podobnie jak zimowa fala zachorowań na zwykłą grypę sezonową jest w fazie szczytowej w większości obszarów o klimacie umiarkowanym.

Ameryka Północna nadal jest kontynentem najbardziej dotkniętym przez epidemię nowej grypy. Wirus przyczynił się tam do śmierci 6670 ludzi. W Stanach Zjednoczonych liczba zgonów i osób, które poddano hospitalizacji z powodu zarażenia A/H1N1 od sześciu tygodni spada, jednak liczba zachorowań na zapalenie płuc od 11 tygodni pozostaje na poziomie wyższym niż przeciętny.

W Europie z powodu zachorowań na nową grypę zmarło co najmniej 2045 ludzi. Rozprzestrzenianie się wirusa również tu osiągnęło fazę szczytową w większości krajów. Jednak niektóre kraje, jak Czarnogóra czy Węgry, nadal odnotowują wzrost zachorowań.

Wirus rozprzestrzenia się również w Azji i na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Egipcie i Kazachstanie. Podczas gdy liczba zachorowań w wielu krajach rozwiniętych zaczyna spadać, WHO zapowiedziała, że na początku stycznia wyśle pierwsze dawki szczepionek do Azerbejdżanu i Mongolii.

Organizacja podkreśla, że przedstawione przez nią dane mogą być niedoszacowane, ponieważ obejmują tylko przypadki potwierdzone laboratoryjnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum