WHO: 40 lat temu została eradykowana ospa prawdziwa, świat może pokonać też Covid-19

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2020 21:25

- Dokładnie 40 lat temu, 8 maja 1980 r., Światowe Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła oficjalnie, że ludzkość na całym świecie jest wolna od ospy prawdziwej - przypomniał dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. - To pokazuje, że wspólna walka wszystkich narodów, może doprowadzić do zwalczenia pandemii Covid-19.

Decydującym czynnikiem w zwycięstwie nad ospą prawdziwą była globalna solidarność. Jest też potrzebna w walce z Covid-19. Fot. Shutterstock

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że ospa jest pierwszą i jak dotąd jedyną ludzką chorobą, która została całkowicie zwalczona. - Dopóki ospa prawdziwa nie została pokonana, nękała ludzkość przez co najmniej 3000 lat, zabijając 300 milionów ludzi w samym tylko XX wieku - zaznaczył.

 - Eliminacja ospy prawdziwej  jest największym triumfem zdrowia publicznego w historii - mówił.

I dodał. W czasach, gdy świat staje w obliczu pandemii Covid-19, zwycięstwo ludzkości nad ospą prawdziwą przypomina o tym, że pokonanie choroby o zasięgu globalnym jest możliwe, gdy narody spotykają się, aby wspólnie walczyć z zagrożeniem dla zdrowia i życia wszystkich obywateli. 

- Wiele podstawowych narzędzi zdrowia publicznego, które zostały z powodzeniem wykorzystane w walce z wirusem ospy prawdziwej, to te same narzędzia, które użyto w reakcji na Ebolę i Covid-19. Mam tu na myśli: nadzór nad chorobą, wykrywanie przypadków osób zakażonych, śledzenie łańcucha kontaktów i kampanie społeczne mające na celu  informowanie o zagrożeniu dotkniętych populacji - wyjaśnił.

Wprawdzie, jak podkreślił, walka z ospą prawdziwą miała jedno kluczowe narzędzie, którego nie mamy jeszcze dla Covid-19, tj. szczepionkę, jednak sama szczepionka nie wystarczyła aby pokonać ospę prawdziwą.  - W końcu szczepionka została opracowana przez Edwarda Jennera w 1796 r.  a wykorzenienie ospy zajęło kolejne 184 lata - zaznaczył. 

Jak podkreślił, decydującym czynnikiem w zwycięstwie nad ospą prawdziwą była globalna solidarność.

- W szczytowym okresie zimnej wojny Związek Radziecki i Stany Zjednoczone połączyły siły, aby pokonać wspólnego wroga. Uznali, że wirusy nie szanują narodów ani ideologii - powiedział.

Dlatego, jak tłumaczył, chociaż WHO współpracuje z wieloma partnerami w celu przyspieszenia opracowania szczepionki przeciwko Covid-19, która będzie niezbędnym narzędziem do kontrolowania przenoszenia wirusa, to środkiem, który jest obecnie niezmiernie potrzebny, aby pokonać koronawirusa jest solidarność zbudowana na jedności narodowej. 

- Jest ona teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek - podsumował. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum