WHO: 14 proc. zakażonych na świecie SARS-CoV-2 to pracownicy ochrony zdrowia

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 18 września 2020 09:33

Jak informuje WHO aż, 14 proc osób u których na świecie potwierdzono testem zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 to pracownicy ochrony zdrowia. W niektórych krajach odsetek ten wynosi nawet 35 proc.

WHO: 14 proc. zakażonych na świecie SARS-CoV-2 to pracownicy ochrony zdrowia
Fot. Fotolia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała, aby pracownicy ochrony zdrowia, którzy pracują na pierwszej linii walki z koronawirusem otrzymali sprzęt chroniący ich oraz ich pacjentów i rodziny przed zakażeniem Covid-19 - pisze Rzeczpospolita.

Obecnie liczba wykrytych na świecie zakażeń koronawirusem zbliża się do 30 milionów. Choroba pochłonęła już niemal 940 tysięcy ofiar. Wśród zakażonych, globalnie ok. 14 proc. dotyczy pracowników ochrony zdrowia, a w niektórych krajach to 35 proc. Z kolei Międzynarodowa Rada Pielęgniarek podała, że od początku pandemii w wyniku zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło ponad 1000 pielęgniarek.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że nie chodzi tylko o ryzyko zakażenia pracowników ochrony zdrowia, ale również o stres, wypalenie zawodowe, stygmatyzację, której doświadczają każdego dnia w wyniku narażenia na stałą styczność z koronawirusem. Nie rzadko są też dyskryminowani a nawet padają ofiarami przemocy.

Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia, które jest podstawą bezpieczeństwa pacjentów. Niestety zbyt często rządy o tym zapominają.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum