W wodzie, siłami natury

Autor: Aneta Dyka-Urbańska/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2009 06:42

Przy okazji toczącej się dyskusji nad tym, czy znieczulać do porodu, czy też nie - chciałem zauważyć, że porody w wodzie zmniejszają znacząco bóle porodowe bez stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego... Porody w wodzie są bardzo popularne na Pomorzu i na Śląsku, w naszym regionie, czyli na Podkarpaciu już mniej. Uważam, że warto to zmienić. Oczywiście, nie jest to rodzaj porodu zalecany w każdym przypadku. Przeciwwskazaniem jest np. przedwczesne odejście wód płodowych, czy sytuacja, w której konieczne jest stałe monitorowanie tętna płodu (dzięki KTG) - mówi lek. med. Jakub Orzeł, pierwszy lekarz w województwie podkarpackim, który przyjął poród w wodzie.

W wodzie, siłami natury
Lek. med. Jakub Orzeł, pierwszy lekarz w województwie podkarpackim, który przyjął poród w wodzie...

- Najważniejsze jest zawsze zdrowie kobiety i bezpieczeństwo przychodzącego na świat dziecka, więc musimy ściśle stosować się do norm i procedur medycznych, odpowiednich rekomendacji. W przypadkach, gdy nie ma przeciwwskazań, poród w wodzie jest na pewno bardzo korzystny dla kobiety i dziecka - uważa Jakub Orzeł.

Wszystko wskazuje na to, że pacjentki Szpitala Powiatowego w Mielcu będą mogły rodzić w wodzie już jesienią, kiedy stworzymy do tego idealne warunki. Chcę wykorzystać całe moje doświadczenie oraz cenne wskazówki mojego nauczyciela, profesora Ryszarda Poręby z Tychów, propagatora porodów wykorzystujących siły natury.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum