W tym województwie w ostatnich tygodniach koronawirus zabija najczęściej

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 07 października 2020 12:40

Łącznie od początku epidemii w związku z zakażeniem koronawirusem zmarło w woj. wielkopolskim 329 osób; w całej Polsce zgonów było - według stanu na wtorek (6 października) - 2717. To właśnie w Wielkopolsce w ciągu ostatnich tygodni odnotowuje się najwięcej przypadków śmiertelnych spowodowanych SARS-CoV-2.

W tym województwie w ostatnich tygodniach koronawirus zabija najczęściej
Fot. Shutterstock

6 października w całej Polsce było 56 ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa. Aż siedmiu zmarłych pacjentów pochodziło z Wielkopolski i było leczonych w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Poznaniu, który działa w formule lecznicy jednoimiennej. Tylko we wrześniu i październiku do tej pory w regionie poznańskim zmarło 35 osób.

Jak tłumaczy w Głosie Wielkopolskim prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego w Wielkopolsce jest tak dużo zgonów. Dodaje, że większość zmarłych ma jednak choroby współistniejące, które obciążają organizm. To cukrzyca, nadciśnienie, przewlekła niewydolność nerek, niewydolność układu sercowo-naczyniowego, otyłość.

Ordynator podkreśla, że drugą kwestią, która wpływa na liczbę zgonów, jest także wzrost liczby zakażeń i zachorowań w regionie - zdarzały się takie dni w ostatnich tygodniach, gdy przybywało ponad 200 nowych zakażonych.

Najwięcej pacjentów, którzy umierają w poznańskim szpitalu jednoimiennym, to osoby powyżej 70. roku życia. Jednak zdarzają się zgony także wśród osób młodych. 26 września w Poznaniu zmarł 33-letni mieszkaniec powiatu gostyńskiego. Miał choroby współistniejące.

Więcej: gloswielkopolski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum