W tym roku mniej przypadków ospy. To efekt obostrzeń covidowych

Autor: PAP • Źródło: PAP14 listopada 2021 10:15

Od początku stycznia do końca października tego roku odnotowano w Polsce 37 037 przypadków ospy wietrznej – pokazują dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2020 r. tym samym czasie było ich 63 398.

Obostrzenia pandemiczne spowodowały spadek przypadków zakażenia ospą. Fot. Shutterstock
  • Ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym i droga kropelkowa
  • W tym roku odnotowano w `Polsce 37 037 zakażeń ospą. To istotny spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem (ponad 63 tys.)
  • Spadek liczby jej przypadków ma związek m.in. z obostrzeniami, jakie wprowadzono w związku z pandemią COVID-19

Obostrzenia mają wpływ nie tylko na koronawirusa

Eksperci podnoszą, że spadek liczby jej przypadków ma związek m.in. z obostrzeniami, jakie wprowadzono w związku z pandemią COVID-19, a które skutkują m.in. ograniczeniem kontaktów międzyludzkich, noszeniem maseczek i zwiększonym dystansem społecznym.

Ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym i droga kropelkowa.

Może powodować groźne powikłania

Do głównych objawów ospy należą: swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na tułowiu, twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach, błonach śluzowych, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, a także powiększenie węzłów chłonnych.

U kilku procent chorych mogą wystąpić groźne powikłania. Do najczęstszych należą zakażenia bakteryjne skóry, które mogą powodować powstanie szpecących blizn, objawy neurologiczne (zapalenie móżdżku, mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych) oraz ostra małopłytkowość.

Szczepionka przeciw ospie wietrznej zawiera żywy, osłabiony (atenuowany) szczep wirusa. Szczepionkę przeciw ospie wietrznej podaje się podskórnie, w dwóch dawkach.

Czytaj: 210 lat szczepień w Polsce przeciwko ospie

Czytaj: Szczepienia obowiązkowe: coraz więcej rodziców dzieci odmawia

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum