W szpitalu covidowym zamarza instalacja tlenowa. Blisko 100 interwencji straży pożarnej

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia19 grudnia 2021 20:54

Z powodu zbyt dużej liczby łóżek covidowych w szpitalu od miesiąca przeciążona jest aparatura tlenowa. Aby nie zabrakło tlenu pacjentom, straż pożarna interweniowała blisko 100 razy. Ministerstwo Zdrowia przedłużyło sobie czas na analizę własnej decyzji "aby wyczerpująco i prawidłowo ustalić stan faktyczny".

  • W listopadzie Szpital Praski w Warszawie został przekształcony w szpital covidowy
  • Placówka ma problem z pacjentami z koronawirusem, ponieważ liczba łóżek covidowych przewidzianych przez Ministerstwo Zdrowia przekracza wydolność aparatury tlenowej
  • Do przeciążonej instalacji codziennie przyjeżdża straż pożarna, aby nie dopuścić do jej zamarznięcia i wstrzymania podawania potrzebnego pacjentom tlenu
  • Władze Warszawy zawiadujące szpitalem ponad miesiąc temu zwróciły się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o zmianę decyzji
  • Ministerstwo odpowiedziało jedynie, że: "Minister zdrowia bada prawidłowość wydania przez niego decyzji, co wymaga dodatkowych analiz, aby wyczerpująco i prawidłowo ustalić stan faktyczny i prawny sprawy", czym wydłużyło sobie czas na konkretną odpowiedź magistratowi

Przeciążona instalacja tlenowa dla pacjentów z COVID-19. Szpitalowi pomagają strażacy

Na początku listopada Ministerstwo Zdrowia wydało decyzję, aby Szpital Praski w Warszawie stał się szpitalem covidowym. Placówka miała sukcesywnie zwiększać liczbę miejsc dla pacjentów z koronawirusem aż do 271.

Wraz z wrastającą liczbą chorych na COVID-19 (w ostatnich dniach poziom ten utrzymuje się w okolicach 190 pacjentów) narastał problem wydolności instalacji tlenowej, która przewidziana jest na około 120 pacjentów. 

- W okresie normalnego funkcjonowania używamy około 600 kg tlenu na dobę. Te dwa zdjęcia poziomu zbiornika zrobiono o 16.00 i 21.00. Tona w ciągu 5 godzin! - jeszcze w listopadzie Szpital Praski zamieścił zdjęcie na Facebooku.

Czytaj: Mateusz Szulca o proteście medyków: na długą walkę nie wystarczyło już pary

Kryzys szpitali pediatrycznych. Lekarz: dzieci na korytarzach to już nie wyjątek, a reguła

W szpitalu covidovym zamarza aparatura tlenowa

Okazało się, że zwiększony pobór tlenu powoduje zamarzanie instalacji, co stwarza zagrożenie w jego dostawie do potrzebujących pacjentów.

Aby zapobiec zamarzaniu, szpitalowi pomagają strażacy. Jak informuje Komenda Miejska PSP w Warszawie, od początku listopada tego typu interwencji było już około stu. Czasem są to 2-3 wyjazdy z jednostki dziennie.

- Wszystko zależy od warunków pogodowych, od aktualnej temperatury, wilgotności powietrza. Przy złych warunkach podczas rozprężania gazu chłodnice mogą zamarzać, dlatego pomagamy szpitalowi, aby personel mógł robić swoją pracę - wyjaśnia Rynkowi Zdrowia mł. kpt. Szymon Kisieliński z zespołu prasowego Komendy Miejskiej PSP w Warszawie

- W przypadku całkowitego zamarznięcia instalacji nie byłoby przepływu tlenu dla pacjentów, dlatego działamy prewencyjnie polewając wodą, delikatnym strumieniem, aby te chłodnice nie zamarzły - tłumaczy.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Szpital Praski, ale placówka odesłała nas do biura prasowego prezydenta Warszawy.

Czytaj: OPZZ apeluje do ministra zdrowia o zmianę przepisów o dodatkach covidowych

Dodatki covidowe po nowemu. NFZ zmienił zasady rozliczania dodatków od listopada

Ministerstwo Zdrowia analizuje prawidłowość swoje decyzji

Przypomnijmy, że władze stolicy interweniowały w tej sprawie już w momencie wydania decyzji przez Ministerstwo Zdrowia, wiedząc, że będą problemy z instalacją, która jest dostosowana do około 120 łóżek.

Na pismo z początku listopada resort zdrowia odpowiedział 10 grudnia.

Czytamy w nim, że "obecnie toczy się postępowanie dowodowe związane z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, złożonym do Ministra Zdrowia przez Szpital Praski. W związku z tym Minister Zdrowia bada prawidłowość wydania przez niego decyzji, co wymaga dodatkowych analiz, aby wyczerpująco i prawidłowo ustalić stan faktyczny i prawny sprawy".

- Pod tlenem leży zazwyczaj ok 190 pacjentów. Od decyzji Min. Zdrowia odwołaliśmy się natychmiast po jej otrzymaniu, ale P. Minister niespiesznie analizuje własną decyzję. Właśnie wydłużył sobie termin na rozpatrzenie naszego odwołania - skomentowała na Twitterze Renata Kazanowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Czytaj więcej: Szpital Praski szpitalem covidowym. Miasto odwołało się od decyzji ministra

Kolejki karetek przed SOR-ami i brak łóżek? Wiceminister oskarża szpitale

"W statystykach figuruje ok. 80 wolnych łóżek covidowych a nie ma tlenu"

Do dyskusji na Twitterze włączyło się oficjalne konto Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Decyzja o zapewnieniu 271 łóżek w Szpitalu Praskim wydana została na pilną prośbę Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy, Renaty Kaznowskiej. Minister Zdrowia 2 listopada br. wydał decyzję na stopniowe wdrażanie decyzji zgodnie z harmonogramem przesłanym przez władze miasta - wskazano we wpisie.

- Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego już kilka miesięcy temu przypominał szpitalom o konieczności modernizacji instalacji tlenowych - dodano.

Na wpis biura prasowego urzędu błyskawicznie odpowiedziała wywołana wiceprezydent Warszawy. 

- Drogi U. Wojewódzki nie idźcie tą drogą tłumaczenia się. Plan na 4 falę powinniście mieć gotowy, nie czekający na moją „pilną prośbę”. Decyzję wydaliście z pogwałceniem naszego wniosku. Tego samego dnia odwołaliśmy się. Proponowaliśmy 100 łóżek tlenowych i resztę na współistniejące - ripostowała Renata Kaznowska.

Dodając: Ta papierowa decyzja ma dużą moc. Zakłamuje rzeczywistość. We wszystkich statystykach figuruje ok. 80 wolnych łóżek dla pacjentów Covid-19. Tyle tylko, że podłączenie pod tlen jest niemożliwe. Dlatego ważne jest usunięcie jej z obrotu prawnego.

Czytaj: Omikron u 3-latki. W przedszkolu kwarantanna. Sanepid testuje dzieci i rodziców

Szpital zamknął internę i geriatrię. Powodem jest koronawirus

Miażdżący raport NIK o otyłości dzieci. Rok w kolejce do poradni, nierzetelne dane, brak profilaktyki

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum