W stolicy będzie latał śmigłowiec LPR z Płocka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2009 20:03

Dla płockiej bazy LPR oznacza to zawieszenie działalności.

Po wypadku śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na warszawskim lotnisku Bemowo, stolica została bez maszyny zabezpieczającej jej rejon. Obecnie województwo mazowieckie osłaniają śmigłowce z Płocka, Łodzi, Lublina i Kielc. Do wypadku śmigłowca doszło 20 listopada podczas podchodzenia do lądowania. Śmigłowiec Agusta A109 Power odbywał lot szkoleniowy.

Już pod dotknięciu podłoża, podczas lądowania, śmigłowiec wpadł w gwałtowne drgania, które trudno opanować pilotom. Ich skutkiem było urwanie belki ogonowej oraz łopat wirnika nośnego. Maszyna, która uległa wypadkowi, nie nadaje się do dalszej eksploatacji ani do remontu. Ustaleniem przyczyn wypadku zajmuje się Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Jak powiedział PAP Robert Gałązkowski, szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, tymczasowo w stolicy stacjonować będzie maszyna z Płocka.

– Niestety oznacza to zawieszenie bazy w Płocku – dodał Gałązkowski.

W ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia kupiło za blisko pół miliarda złotych 23 śmigłowce Eurocopter EC-135 i symulator lotu.

Jeszcze w tym roku LPR otrzyma pierwsze sześć śmigłowców. Nowe latające karetki wyposażone są w nowoczesne kabiny medyczne, pozwalające m.in. na natychmiastowe podjęcie reanimacji już na pokładzie, bez konieczności lądowania. Śmigłowce mają służyć LPR przez 25 lat.

Śmigłowce Mi-2, używane dotychczas przez LPR, mogą latać tylko od świtu do zmierzchu. Gdy Mi-2 zaczną ustępować Eurocopterom, całodobowe dyżury ma rozpocząć kilka baz w kraju: Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Wrocław i Kraków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum