W sprawie ogłoszenia pandemii A/H1N1 WHO skontroluje się sama...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2010 19:27

Światowa Organizacja Zdrowia sama sprawdzi swoje podejście do pandemii wirusa A/H1N1, ale... dopiero wówczas, gdy pandemia ustąpi.

Samokontrola to odpowiedź WHO na zarzuty, że miała ona pod naciskiem firm farmaceutycznych wyolbrzymiać niebezpieczeństwo wirusa A/H1N1.

Fadela Chaib rzecznik WHO, zapewniła, że Światowa Organizacja Zdrowia jest otwarta na krytykę i dyskusję oraz że w badaniu wezmą udział zewnętrzni specjaliści, a rezultaty zostaną upublicznione. W opinii Chaib, w tej chwili za wcześnie jednak mówić, kiedy wspomniane dochodzenie zostanie przeprowadzone i kto w nim będzie uczestniczył.

Kilka krajów m.in. Włochy, Niemcy, Francja zmniejszyły w ostatnim czasie zamówienia na szczepionkę przeciwko A/H1N1. Powód: wybuch zachorowań na nową grypę, uznany w czerwcu przez WHO za pandemię, nie jest tak poważny, jak się obawiano początkowo.

Rządy będą miały wkrótce okazję zadać WHO pytania o A/H1N1 podczas spotkania liczącej 34 członków rady tej organizacji. Czołowy ekspert WHO Keiji Fukuda 18 stycznia przedstawi, jak wyglądał rozwój sytuacji podczas pierwszej od ponad 40 lat pandemii.

Temat pandemii ma się również znaleźć w programie sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, które odbędzie się między 25 a 29 stycznia. Przewodniczący Zgromadzenia Lluis Maria De Puig decyzję o ogłoszeniu pandemii grypy typu A/H1N1 nazwał „największym skandalem medycznym w historii”.

W tym samym okresie ma się też odbyć debata za zamkniętymi drzwiami, na którą Komisja Spraw Społecznych i Zdrowia Zgromadzenia Parlamentarnego RE zaprosiła WHO i firmy farmaceutyczne. Podkomisja zdrowia jednomyślnie opowiedziała się za zbadaniem roli, jaką koncerny farmaceutyczne odegrały w kampanii szczepień na nową grypę, oraz za utworzeniem komisji śledczej, która oceniłaby „zagrożenie, jakie stwarza dla zdrowia fałszywa pandemia”.

Przewodniczący podkomisji zdrowia Wolfgang Wodrag, z zawodu lekarz i epidemiolog w wywiadzie dla francuskiego dziennika „l'Humanite” ocenił, że „zorganizowano nam psychozę”.

Według potwierdzonych laboratoryjnie danych, na skutek zakażenia wirusem nowej grypy zmarło co najmniej 12 799 osób chorych. Według WHO bilans ofiar może być jednak wyższy, a jego ustalenie potrwa kilka lat. Wśród producentów szczepionki przeciw wirusowi grypy typu A/H1N1 są koncerny GlaxoSmithKline, Novartis i Sanofi-Aventis.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum