W poniedziałek przekazanie szpitala tymczasowego na lotnisku Katowice, ma być "nieaktywny"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2020 19:48

Szpital tymczasowy tworzony w hali na terenie lotniska w Pyrzowicach (port lotniczy Katowice)  zostanie przekazany do użytku w poniedziałek - poinformowała w piątek (27 listopada) spółka Węglokoks, która zbudowała obiekt mogący przyjąć 144 chorych na COVID-19.

W poniedziałek przekazanie szpitala tymczasowego na lotnisku Katowice, ma być "nieaktywny"
Szpital ma być nie nieaktywany, stanowiąc zabezpieczenie na wypadek ponownego wzrostu zachorowań. Fot. ARM (zdj. ilustracyjne)

Według informacji ze spółki i od służb wojewody śląskiego w początkowym okresie szpital będzie nieaktywny, stanowiąc zabezpieczenie na wypadek ponownego wzrostu zachorowań.

Jeszcze w tym tygodniu pełną gotowość ma osiągnąć główny szpital tymczasowy w woj. śląskim, stworzony w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Będzie tam 500 łóżek, w tym 100 w standardzie oddziału intensywnej opieki medycznej. Według zapowiedzi wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka szpital może przyjąć pierwszych chorych już w weekend.

Trzeci szpital tymczasowy w woj. śląskim tworzy również Węglokoks. Placówka powstaje w obiekcie sanatoryjnym w Ustroniu.

Woj. śląskie jest regionem z największą liczbą zakażeń koronawirusem od początku pandemii. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 1560 przypadkach w tym województwie.

Według ostatnich danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w szpitalach woj. śląskiego I, II i III poziomu czeka obecnie 1701 wolnych łóżek dla chorych na COVID-19. Zajęte jest 2027 (54 proc.) spośród 3728 przeznaczonych dla takich pacjentów. Jeśli chodzi o łóżka respiratorowe dla najciężej chorych, to zajęte jest 214 spośród 285 takich miejsc.

PAP - Anna Gumułka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum