W poniedziałek Dzień Ratownictwa Medycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2014 20:54

Udzielają pierwszej pomocy m.in. poszkodowanym w wypadkach drogowych, przewożą rannych i chorych do szpitali, służą wsparciem psychicznym. Ich praca to ciągły stres i często trudne przeżycia. W poniedziałek swoje święto obchodzą ratownicy medyczni.

W poniedziałek Dzień Ratownictwa Medycznego

- W całym kraju pracuje ich około 11 tys. W ciągu roku karetki wyjeżdżają do różnych zdarzeń ponad dwa miliony razy - informował wiceminister zdrowia Cezary Rzemek.

Do zadań ratowników należy m.in. zabezpieczanie osób znajdujących się w miejscu wypadku, ocena stanu ich zdrowia oraz podejmowanie niezbędnych czynności ratunkowych. W razie potrzeby służą wsparciem psychicznym. Zadaniem ratowników medycznych jest także m.in. organizowanie i prowadzenie zajęć z zakresu pierwszej pomocy.

Pan Wojciech, który pracuje jako ratownik medyczny w karetce i jako dyspozytor medyczny w Warszawie powiedział PAP, że jego praca wiążę się z pozostawaniem w ciągłej gotowości. Zwrócił uwagę, że w pracy dyspozytora, przy podejmowaniu decyzji o wysłaniu karetki nie ma miejsca na błąd, a ludzie często wzywają karetkę do przypadków, które tego nie wymagają. - Karetka pozostaje przychodnią na kółkach, staramy się to eliminować. Dlatego tak wiele zależy od doświadczenia dyspozytora - wyjaśnił.

Dodał, że pracuje także jako kierownik załogi podstawowej karetki. - Wolę jeździć karetką niż być na dyspozytorni, ponieważ na wyjeździe, gdy widzę pacjenta, wiem, co mam zrobić, w jaki sposób ulżyć mu w cierpieniu, czy jak go ratować - zaznaczył.

Podkreślił, że nigdy nie wie, do jakiego przypadku zostanie wysłany. Szczególnie mocno zapamiętał wyjazd do wypadku samochodowego przed trzema laty, w wyniku którego, już po przewiezieniu do szpitala zmarło dwoje dzieci. Mówił, że po takiej sytuacji nie ma czasu na dojście do siebie, ponieważ trzeba być gotowym do następnego wyjazdu i zachowywać zdolność do chłodnej oceny sytuacji.

Dodał, że obok pomocy medycznej, obowiązkiem ratownika jest także udzielenie pomocy psychicznej. - Najprostszym wsparciem psychicznym jest wzięcie za rękę rannego w wypadku czy ciężarnej kobiety, która zaraz będzie rodzić - mówił.

Aby zostać ratownikiem medycznym trzeba ukończyć trzyletnie studia wyższe I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne albo dwuletnią szkołę policealną. Minister edukacji narodowej zamknął kształcenie ratowników medycznych na poziomie szkół policealnych. Ostatnim rokiem naboru do szkół policealnych był rok 2012/2013, a kształcenie będzie trwało do zakończenia cyklu kształcenia.

13 października został ustanowiony Dniem Ratownictwa Medycznego na podstawy art. 9 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2006 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum