W podlaskich szpitalach przebywa 860 pacjentów z koronawirusem, 70 pod respiratorami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2020 13:45

860 pacjentów przebywa w szpitalach w Podlaskiem z powodu zakażenia koronawirusem. Zajętych jest 70 ze 107 respiratorów dla chorych z COVID-19 - podaje Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

W podlaskich szpitalach przebywa 860 pacjentów z koronawirusem, 70 pod respiratorami
W szpitalach regionu są 1 652 łóżka covidowe i 107 respiratorów dla zakażonych koronawirusem (dane z 24 listopada). Fot. Shutterstock

W szpitalach regionu są 1 652 łóżka covidowe i 107 respiratorów dla zakażonych koronawirusem (dane z wtorku). Dane o liczbie łóżek i respiratorów w ostatnich dniach nieco się zmieniają, ale nieznacznie.

- Jeśli chodzi o łóżka dla pacjentów z COVID-19, to w tym momencie zwiększanie ich liczby jest konsekwencją decyzji wydanych przez wojewodę - poinformowała Kamila Ausztol z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Przypomniała, że chodzi np. o szpital wojewódzki w Białymstoku, który do końca listopada ma uruchomić 85 łóżek covidowych czy szpital w Łapach, który ma zabezpieczyć dla pacjentów łóżka respiratorowe.

Zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Łapach Grzegorz Roszkowski poinformował w środę PAP, że w najbliższych dniach - w czwartek lub piątek - w placówce mają być do dyspozycji pacjentów zakażonych koronawirusem trzy łóżka intensywnej terapii. Do 1 grudnia szpital w Łapach chce także uruchomić oddział covidowy na 18 łóżek, który jest tworzony na oddziale internistycznym. Trwają race by dostosować to miejsce, analiza, czy da się zapewnić tlen medyczny dla wszystkich potrzebujących, gdy oddział zacznie funkcjonować.

Trwają prace przy budowie szpitali tymczasowych, które powstają pod patronatem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jeden szpital powstaje w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB), drugi w budynku w kompleksie klinik zakaźnych szpitala USK przy ul. Żurawiej. Na Żurawiej trwała budowa, w ramach prac nad szpitalem tymczasowym prace przyspieszono, aby dwa pietra budynku były gotowe wcześniej. W obu szpitalach tymczasowych ma powstać kolejnych 170 miejsc covidowych.

We wtorek, na specjalnie przygotowanym wcześniej miejscu, przy hali UMB montowano zbiornik na tlen, montowano listwy przypodłogowe w hali, trwa sprzątanie tego miejsca, przygotowywanie do odbiorów.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym było w środę zajętych 87 łóżek covidowych, 43 są wolne. zajętych jest także 14 z 16 respiratorów zarezerwowanych dla pacjentów z COVID-19 - poinformowała PAP rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk. Oceniła, że w ciągu ostatnich dni ta sytuacja niemal lub tylko nieznacznie się zmienia.

Wzrasta liczba zakażonych koronawirusem korzystających z respiratorów w szpitalu wojewódzkim Suwałkach, to już 16 z 83 chorych. Dyrektor suwalskiej placówki Adam Szałanda poinformował, że szpital nie ma problemu z tymi urządzeniami. Od marca placówka otrzymała lub kupiła kilkanaście respiratorów. W sumie ma ich ponad trzydzieści. Szpital ciągle ma z kolei problemy z kadrą medyczną.

- Jedni chorują, inni wracają z kwarantanny, ale cały czas mamy braki ponad stu pracowników medycznych. To nam utrudnia pracę - dodał Szałanda.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum