W piątek zaczyna się Europejski Tydzień Testowania na HIV

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2014 10:12

Możliwość zakażenia wirusem HIV powinna brać pod uwagę każda osoba aktywna seksualnie. Wchodząc w nowy związek warto wykonać test przed rozpoczęciem współżycia - radzą specjaliści. Okazją ku temu może być rozpoczynający się w piątek (21 listopada) Europejski Tydzień Testowania na HIV.

W piątek zaczyna się Europejski Tydzień Testowania na HIV
Fot. Archiwum

Głównym celem Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV jest zwiększenie liczby osób badających się w kierunku zakażenia tym wirusem oraz ograniczenie występowania tzw. późnych diagnoz, czyli sytuacji, w których stwierdza się zakażenie w momencie, kiedy pojawiają się już objawy AIDS.

Podobnie jak w ub.r., hasło przewodnie kampanii towarzyszącej Europejskiemu Tygodniowi Testowania na HIV brzmi: "Rozmawiaj o HIV. Zrób test na HIV".

Eksperci podkreślają, że poznanie swojego statusu serologicznego daje szansę na zapobieganie nowym zakażeniom - szacuje się, że aż 54 proc. nowych zakażeń HIV pochodzi od osób nieświadomych zakażenia. Chodzi także o odpowiednio wczesne podjęcie terapii antyretrowirusowej. Wprowadzenie leczenia w odpowiednim momencie sprawia, że osoby zakażone mogą normalnie funkcjonować.

Liczba nowych zakażeń wirusem HIV wciąż rośnie. W 2013 r. zdiagnozowano w Polsce 998 nowych przypadków, podczas gdy 10 lat temu było ich 656.

W Polsce żyje około 17 tys. osób ze zdiagnozowanym HIV, jednak eksperci szacują, że aż 50-70 proc. zakażonych nie jest tego świadomych. Oznaczałoby to, że problem dotyczy ponad 50 tys. Polaków, przy czym tylko jedna czwarta spośród nich ma świadomość swojej sytuacji. Specjaliści wskazują, że w krajach Unii Europejskiej proporcja jest odwrotna: jedna na cztery osoby nie wie o zakażeniu.

Listę wszystkich Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych na terenie Polski można znaleźć na stronach www.skaids.org oraz www.adis.gov.pl.

Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS od początku epidemii (1985 r.) do końca czerwca 2014 r. w Polsce było w sumie 17 981 zakażonych i 3 126 zachorowań na AIDS. Zmarło 1 272 chorych. Na koniec 2013 r. leczeniem ARV (terapią antyretrowirusową) objętych było ok. 7110 pacjentów, w tym 113 dzieci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum