W piątek odprawa premiera z wojewodami ws. koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2020 20:45

W piątek (28 lutego) o godz. 9.00 odbędzie się odprawa premiera Mateusza Morawieckiego z wojewodami w sprawie koronawirusa; będzie dotyczyła przeglądu procedur, kolejnych zaleceń - poinformował w czwartek (27 lutego) w "Gościu wiadomości" w TVP szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Dworczyk zapewnił, że w Polsce 79 oddziałów zakaźnych w szpitalach pracuje w stanie podwyższonej gotowości i placówki są przygotowane na ewentualne wystąpienie koronawirusa. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Dworczyk zapewnił, że w Polsce 79 oddziałów zakaźnych w szpitalach pracuje w stanie podwyższonej gotowości i placówki są przygotowane na ewentualne wystąpienie koronawirusa. Podkreślił, że są zabezpieczone środki finansowe w związku z sytuacjami kryzysowymi, w tym 1 mld 200 mln zł w budżecie na działania kryzysowe oraz ok. 200 mln zł z rezerwy ogólnej.

Przypomniał, że w poniedziałek odbędzie się - na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy - nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, podczas którego rząd udzieli pełnej informacji na temat podejmowanych działań w związku z zagrożeniem koronawirusem. Krytykował także polityków opozycji za wykorzystywanie tego tematu w kampanii wyborczej.

- Nasi konkurenci polityczni przyzwyczaili nas, że starają się wykorzystywać cynicznie każdą sytuację i starają się straszyć Polaków - ocenił Dworczyk.

Szef kancelarii premiera apelował także o odpowiedzialne, spokojne i precyzyjne informowanie w sprawie koronawirusa.

- Jutro pan premier o godzinie 9.00 będzie prowadził odprawę z wojewodami z całego kraju - przegląd procedur, kolejne zalecenia, kolejny etap przygotowań - poinformował Dworczyk. - O tym trzeba mówić spokojnie. Ta sytuacja jest pod kontrolą, ta choroba jest poważna, nie można jej bagatelizować, ale nie można przy tym próbować siać paniki - stwierdził szef KPRM.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Na świecie potwierdzono ponad 82 tys. przypadków zarażeń koronawirusem, który rozprzestrzenił się na terenie blisko 50 krajów.

W Polsce nie ma obecnie potwierdzonego przypadku koronawirusa.

PAP - Mateusz Roszak

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum