PAP/Rynek Zdrowia | 22-03-2021 08:54

W pandemii Covid-19 w Grecji lekarze z prywatnych szpitali mają wesprzeć publiczną ochronę zdrowia

- Apelowaliśmy do lekarzy pracujących w sektorze prywatnym, by wzmocnili publiczne szpitale podczas trzeciej fali pandemii Covid-19. Niestety zgłosiło się ich bardzo niewielu - zaznaczył grecki minister zdrowia Wasilis Kikilias.

W Grecji prywatni lekarze w regionie Aten zostali skierowani do pomocy w publicznym systemie opieki zdrowotnej. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

W Grecji prywatni lekarze w regionie Aten zostali skierowani do pomocy w publicznym systemie opieki zdrowotnej - poinformował minister zdrowia Wasilis Kikilias w poniedziałek.

Publiczna służba zdrowia jest przeciążona w związku z rozwojem epidemii Covid-19.

Tym razem obowiązuje już nakaz pracy w walce z Covid-19 wydany lekarzo z prywatnych klinik.  - Biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności ministerstwo zdrowia nakazało stawienie się do pracy lekarzom pulmonologom i lekarzom rodzinnym - dodał minister zdrowia.

Z powodu wzrostu liczby zachorowań na Covid-19 publiczna opieka zdrowotna w Grecji jest przeciążona, na oddziałach intensywnej terapii zaczyna brakować łóżek - przypomina agencja Reutera. Wcześniej rząd informował, że potrzebuje pomocy około 200 medyków pracujących w sektorze prywatnym.

W ciągu ostatniego tygodnia każdego dnia w Grecji wykrywano średnio 2,2 tys. nowych infekcji koronawirusem i umierało 53 zakażonych - wynika z zestawienia agencji Reutera.

Po szczycie drugiej fali epidemii pod koniec listopada wskaźniki epidemiczne stopniowo malały, jednak od lutego znów rosną, a liczba zachorowań zbliża się do tej notowanej w listopadzie.