W olsztyńskim szpitalu pojawił się gronkowiec

Autor: Gazeta Wyborcza, JJ/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2008 11:32

W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie odnotowano zakażenie czterech noworodków bakterią gronkowca złocistego. To już kolejny taki przypadek w ostatnim okresie. W minioną sobotę, po wcześniejszym zarażeniu gronkowcem ośmiu noworodków otwarto na nowo oddział w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie w ubiem tygodniu odnotowano zakażenie czterech noworodków bakterią gronkowca złocistego. To już kolejny taki przypadek w ostatnim okresie. Ledwie w minioną sobotę, po wcześniejszym zarażeniu gronkowcem ośmiu noworodków, otwarto na nowo oddział w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Gazeta Wyborcza donosi, że olsztyńskim w szpitalu zatajano informację o zakażeniu wobec rodziców dzieci, które leczono antybiotykiem, bez informowania ich o tym. Że ich pociechy zarażone są gronkowcem złocistym, matki dowiedziały się od lekarzy u których prywatnie się leczyły. Nie reagował natychmiast także na informację przekazaną w ubiegły piątek przez rodziców dzieci - Sanepid, który pierwsze działania podjął dopiero w poniedziałek, a szczegółową kontrolę ma podjąć w dniu dzisiejszym.

Dzieci, u których wykryto zakażenie zostały wypisane do domu. Dalsza nad nimi opieka to zdaniem ordynator oddziału noworodków i wcześniaków Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie Grażyny Siwiec-Sternus - rola lekarzy rodzinnych, ponieważ nie mają objawów klinicznych.

Po badaniach wykluczono, że zakażenie powstało wynikiem działania tzw. zwanego gronkowca szpitalnego, który jest niebezpieczny i trudny do wyleczenia. Obecność gronkowca wykryto dzięki standardowym procedurom , na podstawie wymazu, który jest pobierany od wszystkich kobiet rodzących w miejskim szpitalu. Badanie pozwala stwierdzić, jakie bakterie od matki będzie miało dziecko po urodzeniu.

Ostatnie nagłośnione przypadki wykrycia gronkowca na oddziałach szpitalnych:

• październik 2007 - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie - zarażonych dwoje wcześniaków, nosicielem była położna.
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu - zakażonych siedmioro noworodków;
• maj 2008 - Szpital Powiatowy w Bolesławcu - zakażonych ośmioro noworodków;
• listopad 2008  - Szpital Bielański im. ks. J. Popiełuszki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej - zakażona dwójka dzieci, wstrzymanie przyjmowania pacjentek do porodu,
• Wojewódzki Szpital Bródnowski SP ZOZ  - oddział ortopedii - sześć zakażeń pod postacią zapalenia kości i stawów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum