W mleku matki znajduje się ponad 700 szczepów bakterii

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2016 11:12

Jeszcze dekadę temu uważano je praktycznie za sterylne. Tymczasem w 2012 r. zespół z Hiszpanii odkrył, że mleko matki kolonizuje ponad 700 szczepów bakterii i pomaga skolonizować organizm dziecka przez niezbędną florę pokarmową.

Mleko matki kolonizuje ponad 700 szczepów bakterii Fot. Shutterstock

Jak informuje Gazeta Wyborcza, badania nad składem mleka matki dowiodły, że dopasowuje się ono do wieku dziecka - dostosowuje wartości odżywcze, witaminy, składniki mineralne, hormony i czynniki bioaktywne tak, aby zapewnić niemowlęciu prawidłowy wzrost i rozwój przez pierwsze sześć miesięcy. 

Mleko matki chroni dziecko m.in. przed alergiami pokarmowymi i skórnymi, otyłością, infekcjami układu pokarmowego. Jest to możliwe dzięki zasiedleniu jelit dziecka takimi bakteriami jak Lactobacillus, Acinetobacter czy Bifidobacterium, które programują odporność.

O obecności bakterii w mleku wiadomo było już w XX w., ale jeszcze w latach 90. skupiano się jedynie na hodowli i badaniu bakterii patogennych. Dopiero w 2003 r. wykonano pierwsze badania in vitro bakterii zawartych w mleku zdrowej kobiety. Odkryta w nim liczba gatunków była zaskakująca. 

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum