W małopolskim NFZ uruchomiono pierwsze w kraju stanowisko dotyczące zdrowego odżywiania
W Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ uruchomiono w piątek (27 września) pierwsze w Polsce, pilotażowe stanowisko, przy którym udzielane będą informacje o zdrowym odżywianiu i profilaktyce chorób. Będzie tam można skorzystać z bezpłatnego pomiaru składu masy ciała na specjalnym analizatorze.

Stanowisko znajduje się w punkcie obsługi pacjenta przy ul. Batorego w Krakowie, gdzie codziennie co najmniej kilkaset osób, a w szczycie letnich wyjazdów nawet kilka tysięcy osób przychodzi, by pobrać kartę EKUZ lub złożyć wniosek o refundację sprzętu rehabilitacyjnego.
- Chcemy poprzez profilaktykę, uruchamiając konkretne kampanie informacyjne, radzić sobie z problemami zdrowotnymi tu i teraz, a nie czekać aż choroby zmaterializują się - mówił dziennikarzom p.o. prezesa NFZ Adam Niedzielski. Podkreślił, że w Polsce rośnie liczba osób w wieku średnim i zaawansowanym, które częściej zapadają na choroby takie jak cukrzyca.
- Uruchomione w piątek stanowisko ma pomóc mieszkańcom zająć się swoim zdrowiem i skłonić ich do zmiany nawyków żywieniowych - powiedział p.o. prezesa Funduszu. Niedzielski przypomniał, że NFZ uruchomił portal diety.nfz.gov.pl, gdzie można dobrać dietę według indywidualnego zapotrzebowania, wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. W pierwszych dwóch miesiącach stronę tę odwiedziło blisko 800 tys. osób i ma ona 250 tys. stałych użytkowników.
Marta Pawłowska, zastępca dyrektora Biura Profilaktyki Zdrowotnej NFZ podkreśliła, że działania Funduszu w zakresie profilaktyki są coraz szersze, uruchamiana jest współpraca z ekspertami i organizacjami pacjentów. Zaznaczyła, że adresatami porad udzielanych w punkcie w Krakowie są wszyscy, bo funduszowi bardzo zależy na zatrzymaniu epidemii otyłości i chorób dietozależnych.
Pracownicy NFZ obsługujący stanowisko będą mówić o prawidłowych wzorcach zdrowego stylu życia. Cyklicznie dyżurować będzie tam dietetyk. - Zakupiliśmy analizator składu masy ciała, który w sposób bezinwazyjny będzie można określić masę mięśni, tkanki tłuszczowej i kostnej oraz wskaźnik BMI. Często nawet nie wiemy, że mamy problem, a on jest. Skorzystanie z tego urządzenia może być początkiem zmian - mówiła naczelnik Wydziału ds. Służb Mundurowych i Świadczeniobiorców NFZ w Małopolsce Anna Kozdra.
Stanowisko będzie otwarte od 8.00 do 17.00 (poniedziałek), od 8.00 do 16.00 (wtorek, środa i czwartek), od 8.00 do 15.00 (piątek). Pracownicy NFZ będą informować o miejscach, w których można zasięgnąć porady specjalisty.
Narodowy Fundusz Zdrowia planuje uruchomić takie punkty we wszystkich oddziałach wojewódzkich. Podobne stanowiska są już organizowane m.in. w woj. lubuskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Na programy profilaktyczne fundusz wydaje ok. 200 mln zł rocznie.
Dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska mówiła, że w województwie prowadzona jest już akcja "Środy z NFZ" - w różnych miejscowościach organizowane są we współpracy ze świadczeniodawcami "mobilne" punkty, w których można zmierzyć ciśnienie, poziom cukru, uzyskać kartę EKUZ czy założyć internetowe konto pacjenta.
- We wrześniu z tych mobilnych punktów skorzystało ponad 700 pacjentów. Najbliższa akcja pod hasłem "Zapobiegam - bo liczy się każdy oddech" będzie poświęcona problemom osób z alergią, astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, a pacjentom zaoferujemy bezpłatną spirometrię" - zapowiedziała Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska.
P.o. prezesa Adam Niedzielski przypomniał w piątek, że od 1 września działa system premiowania tych lekarzy pierwszego kontaktu, których pacjenci wykonają badania profilaktyczne chorób układu krążenia oraz raka szyjki macicy. - Jeżeli dany procent populacji przypisany na liście do konkretnego lekarza wykona badania, wtedy pojawia się premia. Ten próg ustaliliśmy dość nisko - na poziomie 15 proc. populacji, bo w naszym kraju programy profilaktyczne nie cieszą się takim powodzeniem jak np. Islandii, która jest pod tym względem liderem - mówił Niedzielski.
Małgorzata Wosion-Czoba

ZOBACZ KOMENTARZE (0)