W łódzkim szpitalu im. Jonschera po raz pierwszy przeszczepiono rogówkę

Autor: oprac. RR • Źródło: PAP07 lipca 2021 17:31

Na oddziale okulistyki szpitala im. Jonschera w Łodzi po raz pierwszy wykonano zabieg przeszczepu rogówki.

Na przeszczep rogówki czeka w Polsce ok. 3,5 tys. osób. Fot. Archiwum
  • Obecnie na zabieg przeszczepu rogówki czeka w Polsce ok. 3,5 tys. osób
  • Głównym wskazaniem do przeszczepu rogówki jest słaba ostrość widzenia, operacja przywraca nawet 100 procent ostrości widzenia
  • Na oddziale okulistyki szpitala im. Jonschera w Łodzi po raz pierwszy wykonano zabieg przeszczepu rogówki

- W dobie pandemii, gdy liczba przeszczepów spadła o 20 proc. taka informacja jest na wagę złota - podkreślił konsultant wojewódzki ds. transplantologii dr hab. Adam Durczyński.

Powiedział, że gdy  wszyscy eksperci biją na alarm, że liczba przeszczepów w czasie pandemii spadła dramatycznie, "my, Łódź, mamy najlepszą informację z możliwych: kilkanaście dni temu w miejskim szpitalu im. Jonschera wykonano pierwszy przeszczep rogówki".

- Składam gratulacje panu doktorowi Sławomirowi Cisieckiemu, ordynatorowi oddziału okulistycznego i dziękuję w imieniu pacjentów, którym już pan uratował wzrok, jak i tych, którym uratuje go pan w przyszłości - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji prasowej w środę (7 lipca).

Na przeszczep rogówki czeka ok. 3,5 tys. osób

Jak dodała, obecnie na zabieg przeszczepu rogówki czeka w Polsce ok. 3,5 tys. osób. Miejski szpital im. Jonschera od miesięcy przygotowywał się do wprowadzenia tej procedury. Pomógł w tym m.in. zakup niezbędnego do wykonywania takich transplantacji sprzęt wart prawie 150 tys. zł.

W dobie pandemii, gdy liczba przeszczepów spadła o 20 procent, taka informacja, jak ta, którą przekazał w środę szpital im. Jonschera jest na wagę złota - zaznaczył konsultant wojewódzki ds. transplantologii dr hab. Adam Durczyński.

Głównym wskazaniem do przeszczepu rogówki jest słaba ostrość widzenia. Zabiegi wykonywane są u pacjentów z bliznami rogówki po urazach i po zapaleniach, z chorobami wrodzonymi rogówki, z obrzękiem rogówki po operacjach zaćmy oraz po perforacji rogówki. Pierwszy przeszczep rogówki w Jonscherze odbył się 19 czerwca; obecnie wiadomo już, że był to zabieg udany.

Operacja przywraca nawet 100 procent ostrości widzenia

Ordynator oddziału okulistycznego w Jonscherze dr Sławomir Cisiecki zapewnił, że operacja przywraca nawet 100 procent ostrości widzenia. Podziękował też konsultantowi krajowemu ds. okulistyki prof. Markowi Rękasowi, od którego uczył się, jak wykonać przeszczep.

Oddział okulistyczny w szpitalu im. Jonschera zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem operacyjnym chorób siatkówki, zaćmy oraz jaskry. Tylko od stycznia wykonano w nim ponad 500 operacji zaćmy i 500 konsultacji po zabiegu związanym z leczeniem zaćmy. Obecnie jego działalność została poszerzona o przeszczepy rogówki - zabieg, który do tej pory w regionie wykonywała tylko jedna placówka - Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. WAM.

Jesteśmy ośrodkiem kompleksowo zajmującym się chirurgią oka, niemniej przeszczep rogówki rozpoczyna nowy rozdział w działalności naszej placówki. Do tego momentu przygotowywaliśmy się od roku. Owszem, ważne są tu nowe technologie, sprzęt, który kupiliśmy, by móc wykonywać takie zabiegi, ale bez naszego wysoko wykwalifikowanego personelu nie byłoby tego sukcesu - podkreślił dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera Konrad Łukaszewski.

W szpitalu im. Jonschera w Łodzi hospitalizowanych jest rocznie ok. 15 tys. pacjentów. Placówka ma 300 łóżek dla chorych. Każdego dnia w pięciu salach operacyjnych wykonuje się do 35 zabiegów w zakresie okulistyki, chirurgii, ginekologii, ortopedii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum