W listopadzie rusza ogólnopolska infolinia dla pacjentów z przewlekłą chorobą płuc
Od listopada ruszy bezpłatna infolinia, dzięki której pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) oraz ich bliscy będą mogli skonsultować się z pulmonologiem i uzyskać wsparcie psychologa.

- W listopadzie startuje infolinia dla pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP)
- Do dyspozycji chorych będzie 16 lekarzy pulmonologów z poszczególnych województw, którzy będą dyżurować w określone dni tygodnia
- Pacjenci oraz ich bliscy mogą zadawać im pytania zarówno związane z chorobą, zaburzeniami oddechowymi, niepokojącymi objawami czy z wentylacją mechaniczną.
- Będą także dyżury psychologów
- Numer infolinii: : 516 376 675
Osoby z przewlekłą chorobą płuc codziennie borykają się z postępującymi objawami choroby utrudniającymi im normalne funkcjonowanie. Dla wielu z nich POChP wiąże się z nawracającymi dusznościami i nieustającym lękiem o własne zdrowie i życie.
Do dyspozycji pacjentów będzie 16 lekarzy pulmonologów
Dlatego od listopada rusza bezpłatna infolinia, gdzie pacjenci z POChP oraz ich bliscy będą mogli skonsultować się z pulmonologiem i uzyskać wsparcie psychologa. Inicjatorem infolinii jest Stowarzyszenie Pacjentów na Rzecz Wentylacji Mechanicznej – JEDNYM TCHEM!
Do dyspozycji pacjentów będzie 16 lekarzy pulmonologów z poszczególnych województw, którzy będą dyżurować w określone dni tygodnia. Pacjenci oraz ich bliscy mogą zadawać im pytania zarówno związane z chorobą, zaburzeniami oddechowymi, niepokojącymi objawami czy z wentylacją mechaniczną.
- Pacjenci często na początku choroby mają wiele objawów, które są dla nich nowe i nieznane, i nie wiedzą, jak powinni reagować, a na wizytę u lekarza, szczególnie teraz, muszą długo czekać - mówi dr Dominika Wróblewska, specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1, Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie.
Pomoc psychologiczna. "Permanentny stres prowadzi do depresji"
Pacjenci z POChP będą mieli także możliwość skorzystania z pomocy psychologa. Wielu z nich nie może poradzić sobie z objawami ciągle postępującej choroby i żyje w permanentnym, stresie, podobnie jak ich rodziny.
- To prowadzi do rozwoju depresji, która może przełożyć się na cały proces terapeutyczny. Pacjenci potrzebują wsparcia w walce z chorobą. Warto z kimś porozmawiać i poszukać pozytywnych stron. Szczególnie teraz, w dobie pandemii COVID-19, gdy pacjenci zmagają się z wyjątkowo silnym stresem poprzez zwiększone ryzyko zakażenia - wskazuje Dorota Dąbrowska, psycholog.
Przy infolinii będą współpracować pulmonolodzy z poszczególnych województw w Polsce, ale będzie ona funkcjonowała w skali ogólnopolskiej pod numerem telefonu: 516 376 675.
W listopadzie pierwsze dyżury pełnią:
- Psycholog - Dorota Dąbrowska - środy w godz. 15:00-17:00
- Dr n. med. Michał Szczyrek (woj. lubelskie) - wtorek w godz. 15:00-17:00
- Dr n. med. Dominika Wróblewska (woj. podkarpackie) - piątek w godz. 11:00-13:00
Dyżury kolejnych specjalistów i aktualne informacje można odnaleźć na stronie www.jednymtchem.pl lub Facebooku Stowarzyszenia – Jednym Tchem – wentylacja domowa.
Choroby płuc. Problem będzie narastał
Choroby płuc dotyczą już 6 mln Polaków, ale liczba chorych będzie systematycznie rosnąć, na co wpływ ma nie tylko trwająca epidemia wirusa atakującego drogi oddechowe, ale przede wszystkim skażenie środowiska czy palenie tytoniu.
Tymczasem, jak przypomina Stowarzyszenie Pacjentów na Rzecz Wentylacji Mechanicznej – JEDNYM TCHEM!, polscy pacjenci już teraz doświadczają problemów z dostępem do oddechowej wentylacji mechanicznej, która w przypadku bardziej zaawansowanej choroby ratuje im życie. Z kolei wielu chorych na początku swojej drogi z POChP nie ma wiedzy, gdzie powinni się zgłosić lub czy już powinni korzystać z wentylacji i jak uzyskać dostęp do tego świadczenia.
Pacjenci niepokoją się o możliwość korzystania z wentylacji w razie pogorszenia stanu zdrowia, przepełnienia oddziałów czy wstrzymanej kwalifikacji pacjentów, jak i sytuacją pandemiczną, która jest dla nich wyjątkowo niebezpieczna. Zaledwie niewielka grupa pacjentów może korzystać z tego świadczenia w warunkach pozaszpitalnych, jednak nadal wymagają oni opieki i wsparcia.
Czytaj: Prof. Antczak: szczepienia ochronne pozwalają uniknąć zaostrzeń w POChP
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)