W których województwach najwięcej, a gdzie najmniej zakażeń koronawirusem?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2021 17:52

Różnica w liczbie zakażeń koronawirusem między poszczególnymi regionami jest całkiem duża - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

W których województwach najwięcej, a gdzie najmniej zakażeń koronawirusem?
Duża różnica w liczbie zakażeń między regionami. Fot. Shutterstock

Niedzielski pytany był na piątkowej (19 lutego) konferencji prasowej w kontekście wypowiedzi profesora Andrzeja Horbana o niepokojącym odsetku nauczycieli zakażonych koronawirusem w północnych województwach oraz czy zostaną wprowadzone tam inne obostrzenia niż w reszcie kraju.

- Rzeczywiście w badaniach przesiewowych, które były robione wśród nauczycieli ten średni poziom zakażeń wynosił 2 procent. I on się nie zmienił w zasadzie w stosunku do badania, które było prowadzone jeszcze przed 17 stycznia, czyli przed rozpoczęciem drugiego semestru w szkole - powiedział minister zdrowia.

Jak podkreślił, "to jest wynik, który jest podawany w skali ogólnopolskiej". - Sytuacja w poszczególnych województwach jest zróżnicowana i ona w zasadzie odzwierciedla to, co mamy po stronie ogólnych wskaźników epidemicznych - powiedział Niedzielski.

Wyjaśnił, że - jeśli chodzi o poszczególne województwa - to najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim. - Tutaj w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców mamy ponad 25 osób zakażonych - podkreślił szef resortu zdrowia.

Dodał, że drugie - jeśli chodzi o tę częstotliwość występowania zakażeń - jest województwo pomorskie, a trzecie kujawsko-pomorskie. - Czyli ten północny region Polski jest w tej chwili najsilniej dotknięty nowymi zakażeniami - powiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że regionami mniej dotkniętymi zakażeniami są regiony na południu kraju. Wymienił tu województwo małopolskie, świętokrzyskie i dolnośląskie.

"Ta różnica między poszczególnymi regionami jest całkiem duża i w tych badaniach, które wskazywaliśmy w odniesieniu do nauczycieli, ale też w ramach nowo stwierdzanych przypadków tak, jak to mamy do czynienia właśnie w tej sytuacji" - powiedział minister. 

Autor: Edyta Roś

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze