Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 25-11-2009 11:50

W kryzysie pijemy więcej...

Rosną budżety Miejskich Zakładów Profilaktyki i Terapii Uzależnień, jako że spożycie alkoholu w czasach kryzysu nam wzrasta.

Budżet MZPiTU powiązany jest z liczbą otwieranych sklepów, w których można kupić alkohol. Składa się na niego także tzw. „kapslowe”, czyli podatek od ilości sprzedanych napojów wyskokowych – pisze Gazeta Wyborcza.

Budżet MZPiTU w Olsztynie w 2007 roku wyniósł 3,1 mln zł, w 2008 - 3,15 mln, zaś w 2009 zwiększył się jeszcze o 150 tys, w 2010 MZPiTU będzie miał do dyspozycji aż 3,45 mln zł.

– Jednak nasz budżet to i tak tylko kropla w morzu, jeśli porównać go z ogromnymi sumami, jakie wielkie koncerny wydają na promocję alkoholu i stylu życia związanego z jego spożyciem – wskazuje Błażej Gawroński, dyrektor olsztyńskiego MZPiTU.

MZPiTU wyda pieniądze m.in. na gminny program dotyczący rozwiązywania problemów z alkoholem, przeciwdziałanie narkomanii, działalność izby wytrzeźwień i klubu integracji społecznej, pomoc rodzinom, które są ofiarami alkoholu. W jego ramach organizowane są akcje społeczne, dotowane są imprezy, np. cykl rajdów rowerowych „Jadę nie tankuję”.

– Okazuje się, że im więcej ludzie spożywają alkoholu, tym więcej jest pieniędzy na walkę z tym zjawiskiem. Nie wiadomo, czy cieszyć się, czy płakać. Zastanawialiśmy się, jaki można by za te pieniądze wybudować obiekt sportowy. Jednak ustawa przewiduje, że tych pieniędzy nie można wydać na inne cele niż walkę z nałogiem – podsumowuje sytuację radna Ewa Zakrzewska, przewodnicząca komisji zdrowia i opieki społecznej Rady Miasta w Olsztynie.