W krakowskim szpitalu testują nowoczesny inkubator dla wcześniaków

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 24 września 2014 11:21

Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek w Krakowie testuje nowoczesny inkubator holenderskiej produkcji, który ma zrewolucjonizować opiekę nad wcześniakami. Placówka rozważa zakup takich urządzeń w najbliższej przyszłości.

W krakowskim szpitalu testują nowoczesny inkubator dla wcześniaków

Szpital, w którym każdego roku na świat przychodzi około 600 wcześniaków z całej Małopolski, testuje właśnie najnowszy inkubator firmy z Holandii. Jego konstrukcja umożliwia bliski kontakt z mamą od pierwszych godzin po porodzie lub cesarskim cięciu.

Urządzenie można umieścić nad każdym łóżkiem szpitalnym na dowolnej wysokości, co zwiększa komfort nie tylko rodziców, ale również personelu medycznego. Na liście jego zalet znajduje się również bardzo duża czułość systemu kamer przy jednoczesnym niskim poziomie głośności.

Maszyna sama sygnalizuje personelowi, kiedy wewnątrz robi się zbyt głośno dla małego pacjenta - sygnał świetlny jest widoczny również dla rodziców. Zintegrowana ochrona przed światłem i hałasem ma stworzyć noworodkom warunki możliwie najbardziej zbliżone do łona matki, z którego niedawno przyszły na świat.

- Inkubatory stosowane dotychczas na oddziałach neonatologicznych są skonstruowane tak, by możliwa była szybka pomoc w nagłych wypadkach. Jednak ich słabszą stroną jest tworzenie przytulnego środowiska dla nowonarodzonego maleństwa. Ograniczenie bodźców dźwiękowych i dużej ilości światła daje dzieciom większe poczucie bezpieczeństwa i spokój potrzebny do dochodzenia do pełnej formy - mówi dr Beata Rzepecka-Węglarz, ordynator oddziału neonatologicznego Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek.

Ujastek to obok Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie druga małopolska placówka najwyższego, trzeciego stopnia referencyjności. Oznacza to, że zarówno pod względem kwalifikacji personelu medycznego, jak też jakości sprzętu jest przygotowany do opieki nad dziećmi, które przychodzą na świat zdecydowanie wcześniej niż zaplanowała natura.

Taki nowoczesny inkubator to koszt 150-200 tys. zł. Władze szpitala podejmą decyzję o jego zakupie po zakończeniu testów. Żadna placówka w Polsce nie posiada jeszcze tego rodzaju sprzętu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum