W krakowskim szpitalu otwarto oddział leczenia żywieniowego

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2009 15:12

11-łóżkowy oddział leczenia żywieniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu będzie służyć dzieciom z województw południowo-wschodniej Polski. Jest to druga - po Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - tego typu placówka w Polsce.

Na oddziale funkcjonują trzy sale chorych z czterema stanowiskami monitorowanymi, gabinet zabiegowy, magazyn sprzętu medycznego, zintegrowane z salami chorych stanowisko pielęgniarskie.

Razem z oddziałem uruchomiona została poradnia leczenia żywieniowego. Jednorazowo oddział może przyjąć ośmioro dzieci w wieku do dwóch lat oraz troje starszych. Obecnie na terenie oddziaływania oddziału odżywianiem pozajelitowym objętych jest około 17 dzieci.

Urządzenie oddziału w zrujnowanych, dotychczas nieużywanych salach szpitalnych oraz wyposażenie go w najnowocześniejszy sprzęt medyczny kosztowało ponad milion zł. Pieniądze przekazali sponsorzy.

Leczenie żywieniowe jest podażą wszystkich składników odżywczych w płynach dożylnych lub dietach przemysłowych tym chorym, którzy nie mogą być żywieni w sposób naturalny. Najczęściej są to chorzy, u których stwierdza się niewydolność przewodu pokarmowego bądź przeszli poważną operację związaną z usunięciem części jelit. Tacy pacjenci nie mogą normalnie jeść, a niektórzy z nich są żywieni pozajelitowo przez całe życie.

Przeczytaj też:

http://www.rynekzdrowia.pl/Rynek-Zdrowia/archiwum,Niedozywienie-u-nas,1347,2008,7.html

http://www.rynekzdrowia.pl/Rynek-Zdrowia/archiwum,Jedzeniem-tez-mozna-leczyc,1349,2008,7.html

http://www.rynekzdrowia.pl/Rynek-Zdrowia/archiwum,Nie-zaglodzmy-zdrowia,1348,2008,7.html

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum