W kraju u 53 zmarłych potwierdzono obecność wirusa A/H1N1

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2009 10:34

Już do 53 wzrosła liczba zmarłych na terenie Polski, u których badania laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa A/H1N1

W kraju u 53 zmarłych potwierdzono obecność wirusa A/H1N1
Ten wirus grypy daje wyjątkowo dużo powikłań oddechowych.

Jak poinformował PAP Jan Bondar, rzecznik GIS, obecność A/H1N1 odnotowano do tej pory u ponad 1400 osób. W większości przypadków grypa ma łagodny przebieg i nie powoduje powikłań. Najbardziej zagrożone są osoby obciążone przewlekłymi chorobami oraz o znacznie obniżonej odporności organizmu. Zgony następują przeważnie w wyniku powikłań pogrypowych, m.in. niewydolności dróg oddechowych.

Zachorowalność na grypę w Polsce jest bardzo duża i cały czas rośnie - wynika z danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Krajowy konsultant ds. epidemiologii prof. Andrzej Zieliński ocenił, że tak dużej liczby niewydolności oddechowych nie było w ostatnim dwudziestoleciu. Aż 10 proc. chorych na grypę trafia do oddziałów intensywnej opieki medycznej. Według Zielińskiego, to poważna pandemia, ale nie jest ona na pewno tak groźna, jak np. „hiszpanka”.

– Chodzi o to, żeby epidemia wolno narastała. Jeżeli wolno narasta służby medyczne dadzą sobie radę. Ważne są działania zapobiegawcze – dodał krajowy konsultant ds. epidemiologii.

Prof. Zieliński przypomniał, że w listopadzie wystąpił ogromny wzrost zachorowań. O tym, że w większości jest to grypa wywołana A/H1N1 - według profesora - świadczy fakt, że największa zapadalność występuje w grupie dzieci do 14. roku życia, przy grypie sezonowej największa zapadalność odnotowywana jest wśród osób po 65. roku życia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum