W kraju trwa szacowanie liczby osób do szczepień przeciw A/H1N1

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 października 2009 18:48

Trwają prace nad określeniem liczby osób, które miałyby objąć szczepienia przeciw grypie A/H1N1 oraz nad oszacowaniem ich faktycznych kosztów, w tym magazynowania, transportu i dystrybucji szczepionek - poinformował w czwartek (1 października) dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Przemysław Guła.

W kraju trwa szacowanie liczby osób do szczepień przeciw A/H1N1
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrektor departamentu ochrony zdrowia w MZ Piotr Warczyński podkreślił, że Polska podjęła działania, które mają umożliwić zakup szczepionek, kiedy będą one dostępne. Dodał, że zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wstępnie określono grupy ludności szczególnie narażone na ewentualne zachorowanie, które zostaną poddane szczepieniom.

Na początku września komitet pandemiczny rekomendował do szczepień dzieci powyżej 6. miesiąca życia, kobiety w ciąży cierpiące na inne schorzenia, pracowników służby zdrowia oraz innych służb, ważnych dla funkcjonowania państwa, m.in. policji i wojska. Wiceminister zdrowia Adam Fronczak zaznaczył wówczas, że rekomendacje komitetu będą mogły wejść w życie dopiero, gdy zakończą się badania kliniczne nad szczepionką i okaże się ona bezpieczna i efektywna.

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego z ubiegłego tygodnia, do tej pory w Polsce odnotowano ponad 160 przypadków zakażenia wirusem A/H1N1. Dynamika zachorowań na wywołaną przez niego grypę zmalała. Rzecznik GIS przypomniał wówczas, że Ministerstwo Zdrowia planuje zakup ok. 4 mln dawek, które umożliwią zaszczepienie ok. 2 mln osób.

Według informacji WHO, wirus grypy A/H1N1 - od czasu pojawienia się wczesną wiosną zeszłego roku - spowodował śmierć 3917 ludzi w 191 krajach i regionach świata. Z informacji organizacji zebranych w około 20 krajach wynika, że wirus jest coraz silniejszy - odpowiedzialny jest za 76 proc. przypadków grypy sygnalizowanych między 6 a 12 września. Najbardziej dotknięte nową grypą pozostają oba kontynenty amerykańskie, gdzie odnotowano prawie 3 tys. zgonów i ponad 130 tys. zachorowań.

We wtorek Komisja Europejska zatwierdziła dwie szczepionki na grypę A/H1N1, co ma umożliwić rozpoczęcie szczepień jeszcze przed sezonem zachorowań. Decyzja KE oznacza, że szczepionki będą mogły być stosowane we wszystkich 27 krajach UE oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinie.

Zatwierdzone szczepionki to Pandemrix firmy GlaxoSmithKline i Focetria firmy Novartis. Komitet ekspertów Europejskiej Agencji ds. Leków (EMEA), odpowiedzialny za naukową ocenę skuteczności i ryzyka wprowadzanych do użytku leków, zarekomendował, że te dwie szczepionki powinny być podawane w dwóch dawkach w odstępie trzytygodniowym u dorosłych (w tym kobiet w ciąży) oraz dzieci powyżej szóstego miesiąca życia.

WHO poinformowała w ub. tygodniu, że firmy farmaceutyczne będą w stanie wyprodukować rocznie około 3 miliardów dawek szczepionki przeciwko nowej grypie. Dotychczas przewidywano, że producenci leków będą w stanie wyprodukować ich rocznie 5 mld. WHO będzie koordynowała dystrybucję przekazanych szczepionek, począwszy od 300 mln dawek w listopadzie. Zaleciła też, aby pierwszeństwo w szczepieniach mieli pracownicy służby zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum