×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W krajach Grupy Wyszehradzkiej jakość powietrza najgorsza

Autor: RRX/Rynek Zdrowia23 listopada 2017 08:06

Pozarządowe organizacje antysmogowe z Grupy Wyszehradzkiej (z Polski, Czech i Węgier) przyjęły wspólne stanowisko w sprawie zanieczyszczenia środowiska. W manifeście stwierdzają, że ”jakość powietrza w naszym regionie jest nadal gorsza niż w innych krajach Unii Europejskiej”.

W krajach Grupy Wyszehradzkiej jakość powietrza najgorsza
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak czytamy dalej, ”zanieczyszczenie powietrza wpływa negatywnie na nasze zdrowie i jakość życia. Szkodliwe substancje zawarte w powietrzu są odpowiedzialne za ponad 70 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie w państwach grupy V4, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Zła jakość powietrza powoduje poważne problemy zdrowotne i generuje ogromne koszty ekonomiczne. Biorąc pod uwagę transgraniczny charakter problemu, zanieczyszczenie powietrza to sprawa, którą państwa sąsiadujące ze sobą muszą zająć się wspólnie”.

W przesłanym nam przez Zarząd Warszawskiego Alarmu Smogowego manifeście czytamy również: ”Wszyscy chcemy żyć w regionie mniej dotkniętym skutkami zanieczyszczeń powietrza takimi jak zgony, choroby układu oddechowego i układu krążenia. Zwracamy się wobec tego do rządów naszych krajów, władz samorządowych i miejskich, by podjęły rekomendowane przez nas działania w czterech obszarach”.

W stanowisku wyodrębniono 4 takie obszary: ogrzewanie budynków, transport, przemysł, edukacja.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze