W klasztorze w Chełmnie, który prowadzi DPS, zakażonych jest 29 zakonnic i 2 pracowników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2020 20:50

W żeńskim klasztorze w Chełmie (Kujawsko-Pomorskie), prowadzącym dom pomocy społecznej, stwierdzono zakażenie koronawirusem u 29 sióstr zakonnych i dwóch pracowników świeckich - poinformował we wtorek (28 kwietnia) rzecznik wojewody Adrian Mól.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

To klasztor Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. W prowadzonym przez zakonnice w DPS-ie przebywają osoby chore umysłowo. Na razie u nikogo z podopiecznych nie potwierdzono zakażenia wirusem.

Po stwierdzeniu w piątek koronawirusa u jednej z sióstr z klasztoru pracującej jako wolontariuszka w Nowym Szpitalu w Świeciu, zostały pobrane wymazy od wszystkich osób z klasztoru i domu pomocy społecznej, a także od osób mających z nimi kontakt. Łącznie próbki do badań pobrano od ponad 300 osób.

W DPS-ie przebywa 151 podopiecznych, a pracuje 119 osób personelu medycznego. W klasztorze żyje ponad 50 sióstr, z których tylko cztery pracują w DPS-ie.

Dotychczas znane są wyniki dwóch trzecich próbek. Koronawirusa stwierdzono łącznie u 29 zakonnic i dwóch pracowników świeckich. Pozostałe znane wyniki są negatywne.

- Spośród zakażonych 16 osób zostało umieszczonych w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Grudziądza, a 14 - w izolatorium w Ciechocinku. Chorzy byli przewożeni w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek w ciągu dnia - powiedział rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Jerzy Rausz

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum