W dwa miesiące aż 418 przypadków krztuśca w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2020 10:16

W styczniu i lutym br. zarejestrowano w Polsce 418 przypadków krztuśca; w tym samym czasie w 2019 r. było ich 234 - wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

W dwa miesiące aż 418 przypadków krztuśca w Polsce
Chorobę cechują przedłużające się napady uciążliwego długotrwałego kaszlu Fot. Archiwum

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra, zaraźliwa choroba zakaźna dróg oddechowych, powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Następnie pojawiają się typowe i przedłużające się napady uciążliwego długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni.

Krztusiec u niemowląt i noworodków wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak zapalenie płuc, bezdech, drgawki, encefalopatia. Powikłania u nastolatków i dorosłych to m.in. nietrzymanie moczu, złamania żeber czy zapalenie płuc.

W Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko krztuścowi u niemowląt i małych dzieci wprowadzono w latach 60. XX wieku. Ich wynikiem był 100-krotny spadek zapadalności na chorobę. Szczepionka przeciw krztuścowi podawana jest w jednym wstrzyknięciu jako szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (tzw. DTP - tetanus-diphtheria-acellular pertussis).

Eksperci podnoszą, że krztusiec błędnie traktowany bywa jako choroba wieku dziecięcego i zbyt rzadko rozpoznawany jest u dorosłych. Wskazują, że zakażenie krztuścem to jedna z najczęstszych przyczyn długotrwale utrzymującego się kaszlu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum