W dobie koronawirusa nikt nie myśli o bezdomnych i ich opiekunach

Autor: Polityka/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2020 12:33

- Nikt nie myśli o osobach pozostających w kryzysie bezdomności w czasach epidemii koronawirusa. Nie powstają przeznaczone dla nich izolatoria a pamiętajmy, że są to osoby, które nie mają, gdzie zadbać o podstawową nawet higienę - stwierdziła w rozmowie z tygodnikiem Polityka Adriana Porowska, prezeska Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej (KMPS).

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Parowska zaznaczyła, że pracuje już 15 lat i to jest bez wątpienia najgorszy moment, w jakim znaleźli się ludzie w kryzysie bezdomności. Zapewniła, że zawsze walczyła o każdą osobę, która przychodziła do KMPS. Niestety obecnie nie może przyjmować nowych osób obawiając się, że mogą być zakażone koronawirusem i wywołać zachorowania na Covid-19 u mieszkańców.

Wyjaśniła, że aby móc przyjąć nowych pensjonariuszy, musieliby oni przejść kwarantannę, a niestety nie mają, gdzie tego zrobić. W końcu, jak mówiła, chodzi o osoby, które nie mają szans zadbać o higienę. Nie mają przy sobie żelu antybakteryjnego ani nawet dostępu do ciepłej wody. Do tego przemieszczają się komunikacją miejską i spędzają dużo czasu w przestrzeni publicznej, więc mają duże szanse na zakażenie.

Przyznała, że nie ma pojęcia, dlaczego rządzący nie zajęli się stworzeniem dla tych osób takich miejsc, w których mogliby odbyć kwarantannę. W jej ocenie można by do tego wykorzystać opustoszałe akademiki czy hale. Wystarczyłoby tam wstawić łóżka polowe, parawany. Zapewniła, że jest gotowa poprowadzić takie izolatoria, jeśli otrzymałaby na ich działalność finansowanie.

Więcej: polityka.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum