W czwartek światowy Dzień Serca - nadzieja w profilaktyce?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 września 2011 18:14

W czwartek (29 września) obchodzony będzie na świecie Dzień Serca, tym razem pod hasłem "Twój Świat, Twój Dom, Twoje Serce". Przy tej okazji Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) zachęca do profilaktyki, m.in. zerwania z nałogami, aktywności fizycznej i zmiany diety.

W czwartek światowy Dzień Serca - nadzieja w profilaktyce?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Szacuje się, że co roku z powodu zawałów i chorób serca umiera 1,7 mln Polaków. Tymczasem kardiolodzy zwracają uwagę, że aż 80 proc. zgonów można zapobiec. Potrzebna jest jednak zmiana stylu życia, wczesne wykrywanie czynników zagrożenia i edukowanie społeczeństwa.

Centralne obchody Dnia Serca w Polsce odbyły się w ostatnią niedzielę września w Sopocie. O tym, jak ważny dla serca jest zdrowy tryb życia, przekonywali artyści, sportowcy i dziennikarze. Do aktywności fizycznej namawiali m.in. Sylwia Gruchała, Iwona Guzowska i Dariusz Michalczewski. Natomiast Katarzyna Skrzynecka, Olga Bończyk, Joanna Kurowska i inni aktorzy zachęcali do regularnych badań, zmiany diety i rzucenia palenia.

Z bezpłatnych badań, konsultacji medycznych i dietetycznych, porad lekarzy kardiologów skorzystało ponad 12 tys. osób - poinformowali PAP organizatorzy imprezy. Prawie 5 tys. osób skorzystało z bezpłatnego pomiaru ciśnienia - niektórych kierowano na EKG i echo serca. U ponad pięciuset zbadano poziom cholesterolu. U około 30 proc. lekarze stwierdzili zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu i kierowali na dodatkowe konsultacje, m.in. z dietetykami. Wiele z osób badających ciśnienie i poziom cholesterolu robiło to po raz pierwszy w życiu.

Jednoczenie Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi w ramach kampanii społecznej "Krewniacy" prowadziła zbiórkę krwi - pozyskano 15 litrów.

Dzień Serca obchodzili nie tylko mieszkańcy Sopotu. Bezpłatne badania zorganizowano też m.in. w: Bydgoszczy, Brodnicy, Dąbrowie Górniczej, Gdyni, Kartuzach, Kielcach, Kołobrzegu, Krakowie, Łodzi, Rzeszowie i Toruniu.

Światowy Dzień Serca obchodzony jest w ponad stu krajach od 2000 roku z inspiracji World Heart Federation, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), UNESCO i UNICEF-u. Imprezy w tym dniu mają zwiększać społeczną świadomość dotyczącą chorób serca oraz promować zdrowy styl życia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum