Kraska: w czwartej fali utrzymamy w ratownictwie medycznym rozwiązania, które już się sprawdziły

Autor: PAP • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia04 sierpnia 2021 16:00

Podczas czwartej fali koronawirusa utrzymane zostaną zmiany w okresie stażu dla ratowników medycznych, możliwości zespołu specjalistycznego i wydłużenia okresu obowiązywania zaświadczenia o uzyskaniu statusu ratownika – poinformował w środę, w trakcie posiedzenia Senatu, wiceminister Waldemar Kraska.

Sprawdzone już w pandemii rozwiązania w ratownictwie medycznym zostaną utrzymane podczas czwartej fali. Fot. Shutterstock
  • Wiceminister Kraska w Senacie: - W przypadku czwartej fali utrzymane zostaną dotychczasowe, sprawdzone rozwiązania w ratownictwie medycznym
  • Resort zdrowia odstąpił m. in. od pięcioletniego stażu dla ratowników, kierowników zespołu
  • Jak przekonywał wiceminister usprawniony został system informacji o wolnych łóżkach w szpitalach, o dostępnym sprzęcie diagnostycznym w placówce i dostępności, środków ochrony indywidualnej

Rozwiązania, które się sprawdziły pozostaną

Jak przekonywał wiceminister, te rozwiązania, które sprawdziły się dotychczas w pandemii zostaną utrzymane. Dotyczy to m.in. możliwości zespołu S, czyli zespołu specjalistycznego, który powinien zawierać w swoim składzie lekarza lub ratownika. Zmiany dotyczą również okresu stażu dla ratowników medycznych.

- Odstąpiliśmy w zespołach podstawowych od pięcioletniego stażu dla ratowników, którzy są kierownikami tego zespołu. Podobnie jest z dyspozytorami medycznymi - ten wymóg na czas pandemii został ograniczony - mówił Kraska.

Wydłużony został okres obowiązywania zaświadczenia o uzyskaniu tytułu ratownika na okres pandemii i 60 dni po jej zakończeniu.

Usprawnienie działania i logistyki

- Umożliwiliśmy ratownikom medycznym pobieranie materiału z górnych dróg oddechowych, czyli wykonywanie testów antygenowych na obecność koronawirusa. Zdecydowanie to poprawiło nie tylko komfort pracy ratowników, bo po wykonaniu testów wiedzieli, z jakim pacjentem mają do czynienia, ale równocześnie usprawniło logistykę, gdzie takiego pacjenta skierować, na jaki oddział - mówił Kraska.

Złagodzone zostały wymagania wobec ratowników, którzy po przerwie chcą wrócić do zawodu. Zostali oni zwolnieni z przeszkolenia, a kiedy przerwa była dłuższa niż trzy miesiące, ratownik, który wraca do zawodu musi pracować pod kontrolą lekarza lub innego ratownika medycznego.

Wiceminister poinformował także, że wydano wojewodom dyspozycje o dodatkowych zespołach ratownictwa medycznego. Podczas trzeciej fali takich zespołów było 161, kosztowały one budżet państwa ponad 42 mln zł.

Szybsza dezynfekcja ambulansów, usprawniony system informacji o wolnych łóżkach

Zmienione zostały zasady dezynfekcji karetek. - Chcemy ten proces przyśpieszyć przez zmianę środków dezynfekujących, które nie będą na tak długo wyłączały karetki z użycia - mówił Kraska.

Zintegrowany został system wspomagania dowodzenia państwowego ratownictwa medycznego, czyli jeżeli karetka jest na miejscu u pacjenta, wykonany test antygenowy jest pozytywny, to wynik zostaje od razu wprowadzony do systemu.

Usprawniony został system informacji o wolnych łóżkach w szpitalach, czy jest dostępny sprzęt diagnostyczny w danym szpitalu, czy są środki ochrony indywidualnej. Przez system można zarezerwować łóżko dla pacjenta z koronawirusem. Każdy pacjent zabierany przez karetkę ma wykonywany test antygenowe, bez względu na to, czy ma objawy zakażenia koronawirusem, czy nie. Schematy postępowania dla dyspozytorów i zespołów ratownictwa medycznego zostają w dalszym ciągu utrzymane.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum