W ciąży trzeba dbać o zęby

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2010 12:39

Kobieta powinna odwiedzać dentystę również wtedy, gdy jest w ciąży - przekonują amerykańscy specjaliści.

Schorzeniem, na które cierpi wiele ciężarnych kobiet, jest zapalenie dziąseł.

Kobiety powinny pamiętać, że zdrowie jamy ustnej jest bardzo ważne podczas ciąży i to zarówno dla kobiety, jak i dla jej nienarodzonego dziecka. W Stanach Zjednoczonych do dentysty zgłasza się tylko od 22 do 34 proc. kobiet w ciąży.

Tymczasem, jak mówi dr Homa Amini, dentystka dziecięca i autorka artykułu zamieszczonego w najnowszym wydaniu czasopisma „General Dentistry” zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety podczas ciąży mogą przyczyniać się do pogorszenia zdrowia jamy ustnej.

Najpopularniejszym schorzeniem, na które cierpi wiele ciężarnych kobiet, jest zapalenie dziąseł. Jego bezpośrednią przyczyną jest gromadzenie się płytki nazębnej. Można ją usunąć profesjonalnie w gabinecie dentystycznym; przed jej narastaniem chroni odpowiednie szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznej.

Specjaliści przypominają też, że ciężarne kobiety muszą zadbać też o właściwą ochronę swoich zębów w związku z porannymi nudnościami. Jeśli prowadzą one do wymiotów, zęby narażone są na działanie kwasów żołądkowych, które mogą uszkodzić ich szkliwo.

– Aby zneutralizować kwas po wymiotach, ciężarne powinny wypłukać usta łyżeczką sody oczyszczonej rozpuszczonej w szklance wody – zaleca dr Patricia Meredith, rzeczniczka amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologii Ogólnej (Association of General Dentistry) cytowana przez serwis Eurekalert. Dopiero po wypłukaniu ust i neutralizacji kwasu należy umyć zęby szczoteczką, w przeciwnym razie można uszkodzić zmiękczone kwasem szkliwo.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum