×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W Zielonej Górze zoperowano zaawansowane nowotwory korzystając z Systemu Hipec Combat PRS+

Autor: oprac. MP • Źródło: Materiały prasowe05 sierpnia 2021 16:35Aktualizacja: 05 sierpnia 2021 16:36

W Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze odbyły się pierwsze w Polsce operacje zaawansowanych nowotworów z rozsiewem do otrzewnej z wykorzystaniem Systemu Hipec Combat PRS+.

W Zielonej Górze zoperowano zaawansowane nowotwory korzystając z Systemu Hipec Combat PRS+
W szpitalu w Zielonej Górze przy operacji nowotworu wykorzystano aparaturę szeroko stosowaną w Hiszpanii. Fot. materiały prasowe
  • Pierwszą z czterech operacji z wykorzystaniem Systemu Hipec Combat PRS+ w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze przeprowadzono u pacjentki z rakiem żołądka 
  • Aparat przybył do zielonogórskiego szpitala z Hiszpanii, a fundusze na jego zakup pozyskała fundacja współpracująca z placówką
  • Rozpoczęła się całkiem nowa era w przypadku nowotworów  zaawansowanych - mówi prof. Dawid Murawa

Jak informuje Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, wyjątkowość tego urządzenia polega na tym, że po przeprowadzonej operacji usunięcia guza lub guzów, do brzucha pacjenta pompowany jest chemioterapeutyk. Pod wpływem dwutlenku węgla krąży on w powłokach brzusznych, skutecznie je opłukując.

- Dzięki nowatorskiemu zastosowaniu dwutlenku węgla, lek jest lepiej rozprowadzany i lepiej penetruje wnętrze brzucha, co umożliwia zniszczenie komórek rakowych, które zostały w powłokach brzusznych, a które mogłyby doprowadzić do wznowy choroby - wyjaśnia dr hab. Dawid Murawa, prof. UZ i kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Zielonogórski szpital wskazuje, że jako pierwszy dysponuje w Polsce tego typu urządzeniem. System stosuje się u pacjentów m.in. z rakiem żołądka, jelita grubego oraz jajników. Aparat przyjechał do szpitala w Zielonej Górze z Hiszpanii, gdzie w czerwcu medycy z zielonogórskiego szpitala szkolili się. To właśnie Hiszpania jest czołowym krajem w Europie, jeśli chodzi o tę metodę leczenia.

Szansa dla pacjentów z zaawansowanymi nowotworami

Pierwszą z planowanych czterech operacji wykonano u 21-letniej pacjentki z rakiem żołądka.

- Rozpoczęła się całkiem nowa era w przypadku nowotworów zaawansowanych. U tych chorych klasyczna chemioterapia podawana dożylnie nie zawsze się sprawdza i właśnie ta grupa pacjentów może odnieść korzyść z zastosowania tego typu leczenia - tłumaczy dr Murawa, który szkolił się w zakresie wykorzystania Systemu Hipec Combat PRS+ w Hospital Universitario de Fuenlabrada w Madrycie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum