W Zielonej Górze będą szczepić się przeciwko HPV

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2009 11:30

Samorząd Zielonej Góry zapłaci prawie pół miliona złotych za szczepienie przeciwko wirusowi HPV zielonogórskich 12-latek. Dziewczynki jeszcze w kwietniu dostaną pierwsza dawkę szczepionki.

480 dziewczynek z całego miasta będzie szczepionych w szkołach. Do października mają dostać 3 dawki szczepionki chroniącej przed rakiem szyjki macicy. Program szczepień ma być kontynuowany przez następne lata. Przetarg na akcję profilaktyczną wygrał Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Zielonej Górze.

W Polsce na raka szyjki macicy co roku umiera ok. 2 tys. kobiet, a 4 tys. dowiaduje się o chorobie. Rak szyjki macicy rozwija się przez wiele lat. Wywołuje go wirus HPV. Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed chorobą są regularne badania cytologiczne. Szczepionka chroni natomiast przed dwoma typami wirusa - HPV 16 i 18, które odpowiadają za 70 proc. przypadków choroby. Według ginekologów, 11-12 lat to najlepszy wiek, żeby szczepić kobiety.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus)  to wirus z rodziny papillomawirusów. Istnieje około 100 typów tego wirusa, z których część może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, część powstawania łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych, a część nowotworów złośliwych takich jak rak szyjki macicy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum