W Wielkopolskim rehabilitacja pocovidowa w 18 placówkach, w tym w Pleszewie

Autor: KG • Źródło: Rynek Zdrowia05 maja 2021 16:15

Szpital w Pleszewie będzie prowadził refundowaną przez NFZ  rehabilitację pacjentów, którzy przeszli Covid-19. Dla ozdrowieńców w placówce przygotowano 10 miejsc.

W Wielkopolskim rehabilitacja pocovidowa w 18 placówkach, w tym w Pleszewie
Dla ozdrowieńców wymagających rehabilitacji pocovidowej PCM ma 10 miejsc na oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej z pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej. Fot. Materiały prasowe
  • Pleszewskie Centrum Medyczne jest jedną z 18 placówek w Wielkopolsce, która zaczęła przyjmować na oddział rehabilitacyjny pacjentów po Covid-19
  • Na ozdrowieńców czeka 10 miejsc na oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej z pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej
  • Ozdrowieńców na specjalistyczną rehabilitację kieruje lekarz na podstawie wyników badań

Przy podejmowaniu decyzji o skierowaniu na rehabilitację pocovidową brane są wyniki badań, m.in. RTG klatki piersiowej z opisem wykonanym po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby, aktualne wyniki badań krwi i EKG .

- W zależności od stanu zdrowia, każdy pacjent  może liczyć na bezpłatną rehabilitację, która będzie  trwała od dwóch do sześciu tygodni. Jeśli ozdrowieniec będzie miał ciężkie powikłania po chorobie, wówczas zostanie umieszczony na oddziale i tam będzie poddawany zabiegom fizojoterapeutycznym. Z kolei te osoby, które mogą samodzielnie się poruszać i którym Covid-19 nie wyrządził w ich organizmach bardzo poważnych szkód - będą mogły korzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej - wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.

Rehabilitacja również dla innych pacjentów

Błażej Górczyński dodaje, że równocześnie na oddział cały czas są przyjmowani pacjenci, którzy muszą być poddawani rehabilitacji ogólnoustrojowej, neurologicznej i kardiologicznej.

Ponadto - jak dodaje prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego - część miejsc na oddziale rehabilitacyjnym jest wyłączona z powodu utworzenia w PCM oddziałów covidowych - zatem pełna dostępność do łóżek rehabilitacyjnych nastąpi po likwidacji łóżek przeznaczonych na leczenie pacjentów chorych na Covid-19.

Plan rehabilitacji pocovidowej zakłada m.in. kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe czy inhalacje.

Gdzie na rehabilitację po przebytej Covid-19

NFZ podał listę placówek realizujących rehabilitację w ramach programu, w poszczególnych regionach. Lista publikowana jest wraz z informacją o szczegółach programu rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19.

Program gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19. Do programu będzie można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19. 

Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej.

Czytaj też: Rehabilitacja po COVID-19 - NFZ podał listę placówek, w których będzie prowadzona

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum