W Wielkopolsce blisko 90 proc. zakażeń COVID-19 to wariant brytyjski

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2021 12:30

Prawie 90 proc. osób zakażonych ostatnio wirusem COVID-19 w Wielkopolsce ma brytyjski wariant, o zdecydowanie wyższej zakaźności - twierdzą naukowcy z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

W Wielkopolsce blisko 90 proc. zakażeń COVID-19 to wariant brytyjski
Na zdjęciu: Andrzej Pławski, kierownik Laboratorium Diagnostyki COVID-19 w IGC PAN w Poznaniu; FOTO: PTWP
  • Za prawie 90 proc. zakażeń COVID-19 w Wielkopolsce odpowiedzialny jest wariant brytyjski koronawirusa
  • Tę mutację koronawirusa wyizolowano już w ponad 100 krajach na całym świecie
  • Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu o swoich ustaleniach powiadomił stosowne służby. Te wnioski mogą być kluczowe dla rządu

Prof. Andrzej Pławski, kierownik Laboratorium Diagnostyki COVID-19 w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu wyjaśnia, że w ciągu ostatnich dni w Laboratorium Diagnostyki COVID-19 Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu stwierdzono podczas badań obecność brytyjskiej odmiany koronawirusa w prawie 90 proc. przypadków zakażeń.

-Ta odmiana to klon starego wirusa, który różni się od niego pod względem sekwencji. Cechuje go podwyższona śmiertelność i nasilone objawy kliniczne, w tym bóle mięśni, stawów i ciężki kaszel. Są dni, w których wszystkie pozytywne próbki zawierają właśnie ten wariant wirusa - tłumaczy.

Wariant brytyjski kolonizuje świat

Przypomina też, że wariant brytyjski koronawirusa (B.1.1.7) po raz pierwszy zidentyfikowany został w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2020 r., a obecnie jego występowanie odnotowano już w ponad 100 krajach na całym świecie.

Cechą wirusa brytyjskiego jest szybsze rozprzestrzenianie się. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że tak dynamicznie doprowadził do sytuacji, w której jego odsetek wśród osób zakażonych jest coraz wyższy.

Ekspert podkreśla, że z tego powodu skuteczna i szybka diagnostyka jest jeszcze bardziej kluczowa niż kiedykolwiek wcześniej.

- Badamy pacjentów ze Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu i kilku mniejszych, gdzie testy wykonywane są przed przyjęciem na planowe świadczenia medyczne oraz osoby prywatne, które wybierają się w podróż zagraniczną. Wynik naszego testu wydajemy już w ciągu kilku godzin, stąd duże zainteresowanie działaniem naszego laboratorium - podkreśla prof. Pławski.

Dodaje: - O naszych nowych ustaleniach powiadomiłem konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie mikrobiologii. Ta informacje jest kluczowa i dla służb sanitarnych i rządu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum