W Turcji amputowano mężczyźnie przeszczepioną nogę, zachował ręce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2012 13:58

Nie w pełni udał się przeszczep trzech kończyn - obu rąk i jednej nogi, jaki w miniony weekend przeprowadzili chirurdzy szpitala Akdeniz Universitesi w Turcji. O pierwszym na świecie przeszczepie aż trzech kończyn pisaliśmy 23 stycznia.

Tymczasem AFP informuje, że u pacjenta, 34-letniego Atilla Kavdira, trzeba było amputować przeszczepioną nogę.

Tureccy lekarze podają, że doszło do reakcji odrzucenia przeszczepu przez organizm. Nie trzeba było jednak amputować obu przeszczepionych rąk. Atilla Kavdir stracił kończyny w wieku 11 lat po porażeniu prądem.

Według dr. Omera Ozkana, który kierował 25-osobowym zespołem lekarzy przeprowadzających operację, dobrze czuje się natomiast 19-letni Ugur Acar, któremu w sobotę przeszczepiono twarz. Została ona zniszczona na skutek silnego poparzenia, gdy miał zaledwie 4 dni.

Dziennik "Sabah" ujawnił, że do obydwu transplantacji użyto kończyn i tkanek twarzy pobranych od tej samej kobiety, która w połowie stycznia popełniła samobójstwo. Jej rodzina zgodziła się na pobranie tkanek do przeszczepu po tym, jak lekarze poinformowali, że doszło u niej do nieodwracalnej śmierci mózgowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum