W Tatrach słowackich lawina porwała polskiego ratownika górskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2015 13:56

Lawina w Tatrach słowackich porwała polskiego taternika, ratownika TOPR, który prowadził w góry turystę - poinformowali w piątek słowaccy ratownicy górscy. Przysypanego przez śnieg toprowca nie udało się uratować. To pierwsza śmiertelna ofiara lawin w Tatrach w tym sezonie zimowym.

W Tatrach słowackich lawina porwała polskiego ratownika górskiego
Zejście lawiny w górach. Fot. dahu1/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 (zdj. ilustracyjne)

Do wypadku doszło w czwartek (3 grudnia) w Dolince Rumanowej. Taternicy podążali na Zachodni Szczyt Żelaznych Wrót w głównej grani Tatr.

Śnieżna lawina porwała obu mężczyzn, jednak drugi zdołał częściowo uwolnić się spod śniegu i telefonicznie zawiadomił ratowników o wypadku. Ratownicy wraz z psami tropiącymi wyruszyli na ratunek na pokładzie śmigłowca, ale z powodu złych warunków atmosferycznych maszyna musiała zawrócić. Ratownicy ostatecznie wyruszyli pieszo.

Po dotarciu na lawinisko ratownicy odkopali częściowo zasypanego turystę. Toprowca, 62-letniego Józefa Michalca odnaleziono 1,5 metra pod śniegiem; na ratunek było już za późno.

Michalec był wysoko wykwalifikowanym przewodnikiem górskim z międzynarodowymi uprawnieniami do prowadzenia turystów. Wspinał się w najwyższych górach świata m.in. w Himalajach, Andach i Kaukazie.

W całych Tatrach, zarówno polskich jak i słowackich, obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum