W Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach "kończą się" łóżka covidowe

Autor: oprac. IB • Źródło: Polsat News, Rynek Zdrowia10 grudnia 2021 17:43

Jak informuje dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego im. Ludwika Rydygiera w Suwałkach, w placówce wolne są obecnie tylko dwa łóżka covidowe. Na 95 zajęte są 93.

Zostały tylko dwa wolne łóżka dla chorych z Covid-19 Fot. Shutterstock

- Pacjenci zakażeni koronawirusem zajmują 93 z 95 łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19. Zdecydowana większość z nich to osoby niezaszczepione - mówi wicedyrektor placówki Włodzimierz Zaworonok.

90 proc. pacjentów z Covid-19 to niezaszczepieni

Zaworonok poinformował, że szpital ma zakontraktowanych 95 łóżek covidowych i niemal wszystkie są zajęte. Dodał, że przez ostatnie tygodnie liczba ta oscylowała wokół stu, ale od kilku dni jest minimalnie niższa. Łóżka covidowe stanowią 20 proc. wszystkich dostępnych w tej placówce.

Chorzy leżą na czterech oddziałach: zakaźnym, urologii, pulmonologii i oddziale reumatologii z pododdziałem dermatologii. Pacjenci covidowi trafiają także na oddział intensywnej opieki medycznej. Ok. 90 proc. chorych to osoby niezaszczepione.

Czytaj też: Niedzielski: hospitalizacje bedą cały czas rosły

Wszystkie miejsca respiratorowe są zajęte

15 spośród nich przebywa pod respiratorami. - Mamy piętnaście miejsc z respiratorem i te miejsce od dawna są w pełni zajęte - dodał Zaworonok.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w województwie podlaskim minionej doby zanotowano 422 nowe zakażenia COVID-19. Zmarło 30 osób.

"Sytuacja jest cały czas trudna"

- W województwie podlaskim sytuacja nieco się poprawiła, jeśli chodzi o liczbę zakażeń i hospitalizacji na oddziałach covidowych. Od czterech tygodni notujemy tygodniowe spadki zakażeń - podał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Ogółem liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 w województwie wynosi 1670, z czego w piątek zajęte były 943. Blisko dwa tygodnie temu zajętych było 1200 łóżek. Szpitale dysponują 154 respiratorami dla chorych z COVID-19, zajętych jest 81.

Wojewoda dodał, że pomimo lepszych statystyk sytuacja cały czas jest trudna.

Czytaj też: Obowiązkowe szczepienia dla jednej grupy zawodowej. Niedzielski: 1 marca to data optymalna

Czytaj też: Pełny raport MZ o koronawirusie z 10 grudnia. Ogromna liczba zgonów, ponad 700 tys. osób zamkniętych w domach

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum