W Szczecinie powstanie największe centrum transplantacyjne w płn.-zach. Polsce

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2017 11:19

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie oraz Specjalistyczny Szpital im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie-Zdunowie, mocne punkty na mapie polskiej transplantologii, zostaną połączone, tworząc największe centrum transplantacyjne w północno-zachodniej Polsce.

W Szczecinie powstanie największe centrum transplantacyjne w płn.-zach. Polsce
Szpital w Zdunowie jest jednym z dwóch ośrodków w kraju, które dokonują przeszczepów płuc, natomiast Szpital Zespolony zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem przeszczepów wątroby. Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zdunowo jest jednym z dwóch ośrodków w kraju, które dokonują przeszczepów płuc, Szpital Zespolony zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem przeszczepów wątroby. W Szczecinie przeszczepiane też nerki i rogówki. Planowane jest też otwarcie programów przeszczepów serca i trzustki. Jak przekonuje prof. Tomasz Grodzki, chirurg, który w 1996 r. jako pierwszy w Polsce przeszczepił płuco, Szczecin ma szansę stać się jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym przeszczepiane będą wszystkie organy unaczynione.

Choć konsolidacja obu marszałkowskich szpitali spotkała się z falą protestów, marszałek województwa Olgierd Geblewicz liczy na to, że połączone zespoły Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji w Zdunowie i Oddziału Chirurgii Transplantacyjnej na Arkońskiej, będą liderem transplantologii w regionie.

Szczecin zapisał się w historii polskiej transplantologii nie tylko pierwszym przeszczepem płuca. To tutaj w 1987 r. w Klinice Akademii Medycznej prof. Stanisław Zieliński podjął pierwszą próbę przeszczepienia wątroby u dorosłego, by utorować drogę do pierwszego udanego przeszczepu prof. Andrzejowi Karwowskiemu z Kliniki AM w Warszawie.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum