W Szczecinie będą przeszczepiać szpik, ale bez poradni transplantacyjnej?

Autor: Głos Koszaliński/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2018 09:00

W Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM w Szczecinie wkrótce uruchomiony zostanie ośrodek transplantacji szpiku kostnego dla pacjentów z chorobami nowotworowymi krwi i nie tylko. Jednak na kwalifikację do zabiegu i kontrole po nim, pacjenci będą musieli wybierać się do innych lecznic.

W Szczecinie powstanie ośrodek transplantacji szpiku kostnego. Fot. Archiwum

Jak informuje Głos Koszaliński, idea uruchomienia w Szczecinie pododdziału, w którym mają odbywać się przeszczepy szpiku kostnego, uzyskała pozytywne opinie konsultanta krajowego. Jednostce zapewniono w tym zakresie kontrakt z NFZ.

Szpital starał się też o uzyskanie kontraktu na poradnię transplantacyjną, która nierozerwalnie związana jest z oddziałem transplantacyjnym. Fundusz twierdzi jednak, że w tym zakresie transplantologii potrzeby województwa są zabezpieczone.

Oznacza to, że w szpitalu PUM możliwe będą tylko przeszczepienia, ale na kwalifikację przed i kontrole po zabiegu pacjenci będą musieli jeździć do ośrodków poza województwem. Najbliżej chorzy będą mieć do Poznania, ale jeśli będzie tam zbyt długa kolejka, to np. do Gliwic.

Więcej: www.gk24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum