W Szczecinie będą diagnozować nowotwory dziedziczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2009 15:41

Dzięki inicjatywie Pomorskiej Akademii Medycznej za ponad 74 mln zł w Szczecinie powstanie Centrum Diagnostyki Nowotworów Dziedzicznych.

Fundusze na inwestycję pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko (43 mln zł), PAM (23 mln zł) oraz budżetu państwa (8 mln zł).

Jak zapewnił prof. Przemysław Nowacki, rektor PAM, to unikatowa zarówno ze względu na skalę, jak i planowaną działalność inwestycja.

– O ile diagnostyka i leczenie chorób układu krążenia są w naszym kraju stosunkowo dobrze rozwinięte, tak na polu walki z nowotworami trzeba jeszcze bardzo dużo zrobić, zwłaszcza w Zachodniopomorskiem – powiedział prof. Nowacki.

Centrum ma zajmować się prowadzeniem badań nad dziedzicznością chorób nowotworowych, wczesnym ich wykrywaniem w rodzinach osób, u których stwierdzono nowotwory, kompleksowym leczeniem oraz profilaktyką.

CDND powstaje w obiektach budowanych od 1993 r. przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Budowa ma zakończyć się pod koniec 2011 r. Za uzyskane pieniądze mają być ukończone prace budowlane, kompleksowo wyposażonych zostanie dziewięć sal operacyjnych z pełnym zapleczem, dwie sale wybudzeń, 10 gabinetów poradni klinicznej, izba przyjęć, Klinika Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej na 35 łóżek.

Według danych z tzw. rejestru nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie w 2007 r. na nowotwory zachorowało prawie 129 tys. Polaków. Zmarło 54 tys. mężczyzn i ponad 40 tys. kobiet. Najczęstszymi nowotworami są u kobiet: nowotwory płuc, szyjki macicy i sutka; u mężczyzn: nowotwór gruczołu krokowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum