W Świnoujściu utrzymano zakaz kąpieli w morzu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2010 13:11

Zakaz kąpieli w kąpielisku morskim Świnoujście-Centrum zostanie utrzymany. Wyniki badań próbek wody pobranych w niedzielę (1 sierpnia) nadal wskazują na zanieczyszczenie mikrobiologiczne.

Zakaz kąpieli na odcinku od granicy państwowej do falochronu wprowadzono w sobotę ze względu na zanieczyszczenie wody bakteriami grupy coli.

Jak poinformował dzisiaj (2 sierpnia) powiatowy inspektor sanitarny w Świnoujściu Zbigniew Kolanek, z badań kolejnych próbek wody wynika, że sytuacja nie poprawiła się.

– Ilość bakterii w wodzie nadal przekracza normy. Zakaz zostanie odwołany, gdy ich liczba zmniejszy się – zapowiedział Kolanek. Dodał, że ze względu na wysokie temperatury i brak silnych wiatrów jest na razie zbyt mała wymiana wody w zatoce, nad którą leży Świnoujście.

Na razie nie ustalono przyczyn skażenia wody.

– Przyczyną może być np. duża liczba turystów wypoczywających w mieście i brak odpowiedniej ilości sanitariatów, może być to również skażenie przez ukryty odpływ ścieków do morza czy to, że jakiś statek czyścił w pobliżu zbiorniki – powiedział Kolanek.– Po niemieckiej stronie, gdzie znajduje się kilka dużych kurortów, zakazu kąpieli nie wprowadzono. Największe stężenie bakterii odnotowano właśnie w próbkach pobieranych przy granicy z Niemcami.

Dodał, że polskie przepisy dotyczące parametrów wody w kąpieliskach morskich są znacznie bardziej restrykcyjne, niż obowiązujące w Unii Europejskiej. Dyrektywy unijne np. nie przewidują wcale badania wody na obecność bakterii z grupy coli.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum